Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Terespolem (18 października 1794)

Aleksandr Suworow

fot.domena publiczna Aleksandr Suworow

Bitwa pod Terespolem (18 października 1794) – W czasie insurekcji kościuszkowskiej, w połowie września z Ukrainy w kierunku Warszawy nadciągał korpus wojsk rosyjskich feldmarsz. Aleksandra Suworowa, liczący 12 tys. ludzi i 39 dział. Aby powstrzymać marsz Rosjan, Kościuszko wysłał dywizję gen. Karola Sierakowskiego, liczącą 5 tys. ludzi i 26 armat.

Polakom nie udało się powstrzymać Suworowa, który najpierw pobił wojska powstańcze pod Krupczycami, a następnie rozbił je całkowicie w bitwie pod Terespolem.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Powstanie kościuszkowskie. Najważniejsze bitwy: