Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Chełmem (8 czerwca 1794)

Kosynierzy chłopskiego pospolitego ruszenia z 1794 roku. Obraz Michała Stachowicza.

fot.domena publiczna Kosynierzy chłopskiego pospolitego ruszenia z 1794 roku. Obraz Michała Stachowicza.

Bitwa pod Chełmem (8 czerwca 1794) – W czasie insurekcji kościuszkowskiej, pod Chełmem (Lubelskie) wojska powstańcze liczące ok. 16,3 tys. ludzi pod dowództwem gen. Józefa Zajączka stoczyły bój z 13-tys. korpusem rosyjskim gen. Ottona Wilhelma Derfeldena. Natarcie rosyjskie na prawe skrzydło gen. Kajetana Ożarowskiego zostało zatrzymane ogniem artyleryjskim. Natomiast nacierającym na lewym skrzydle piechocie polskiej i kosynierom nie udało się przełamać wojsk rosyjskich. Decydujący atak, poprzedzony silnym ogniem artyleryjskim, Rosjanie przypuścili na lewe skrzydło polskie, które zostało rozbite. Zmusiło to Zajączka do odwrotu.

Straty polskie wyniosły ok. 600 zabitych, rannych i zaginionych, natomiast formacje kosynierów w sile ok. 1 tys. poszły w zupełną rozsypkę. Straty rosyjskie wyniosły ok. 300 ludzi.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Powstanie kościuszkowskie. Najważniejsze bitwy: