Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Krupczycami (17 września 1794)

Generał Karol Sierakowski

fot.Aleksander Ludwik Molinari/domena publiczna Generał Karol Sierakowski

Bitwa pod Krupczycami (17 września 1794) – W czasie insurekcji kościuszkowskiej doszło do bitwy pomiędzy dywizją gen. Karola Sierakowskiego (5,5 tys. ludzi i 26 dział) a idącym z Ukrainy korpusem wojsk rosyjskich feldm. Aleksandra Suworowa (12 tys. ludzi i 39 dział). 17 września korpus Suworowa podszedł pod Krupczyce (obw. brzeski, Białoruś) i piechota rosyjska z marszu ruszyła do ataku, który utknął w błotach Trościanicy. Kolejne ataki Rosjan załamywały się w ogniu polskiej artylerii. Wojskom Suworowa udało się jednak wejść na tyły Polaków. Zagrożony okrążeniem Sierakowski nakazał odwrót. W czasie odwrotu dywizja polska została rozbita pod Terespolem.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Powstanie kościuszkowskie. Najważniejsze bitwy: