Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Radkowem-Zakrzowem (26 września 1944)

Przywitanie łączniczek, które odgrywały ważną rolę w działaniach zbrojnych AK.

fot.Tadeusz Rylski/CC BY-SA 4.0 Przywitanie łączniczek, które odgrywały ważną rolę w działaniach zbrojnych AK.

Bitwa pod Radkowem-Zakrzowem, Radków-Zakrzów (26 września 1944) – starcie oddziałów Armii Krajowej i grup żołnierzy niemieckich w trakcie II wojny światowej.

26 września licząca około 800 żołnierzy i żandarmów niemiecka Grupa Operacyjna, wspomagana przez 6 czołgów oraz 4 samoloty z pobliskiego lotniska polowego Luftwaffe zaatakowała stacjonujące w lasach na południe od Włoszczowej (Kieleckie) w rejonie miejscowości Radków i Krasów zgrupowanie 2 Dywizji Piechoty Legionów Armii Krajowej (dowódca – podpułkownik Antoni Żółkiewski, pseudonim „Lin”).

Po całodziennej bitwie, w której Niemcy stracili 12 zabitych, oddziały polskie wycofały się na północny zachód, do lasów na północ od Zakrzowa. 27 września niemiecki oddział pacyfikacyjny (około tysiąca osób) zaatakował znajdujące się w tym rejonie obozowisko 3 pułku piechoty Dywizji Piechoty Legionów Armii Krajowej (dowódca – kapitan Stanisław Poreda, pseudonim „Świątek”).

Po trwającej do zmroku bitwie, w której Niemcy ponownie użyli artylerii i lotnictwa, zgrupowanie 3 pułku piechoty oderwało się od nieprzyjaciela i odmaszerowało na północny wschód, do lasów koneckich. Straty polskie w bitwie pod Zakrzowem wyniosły 8 poległych i kilku rannych.

Autor hasła:

Dr hab. Zdzisław Zblewski – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalista z zakresu dziejów Polski Ludowej i ruchów opozycyjnych tego okresu. Autor takich prac jak „Między wolną Polską a siedemnastą republiką” czy „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Bitwy partyzanckie i walki na terenie okupowanego kraju we wrześniu i październiku 1944 roku: