Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

27 września. W 1822 roku poinformowano o odczytaniu hieroglifów na kamieniu z Rosetty

Najważniejsze rocznice

Jean-François Champollion jako pierwszy odczytał wielojęzyczny kamień z Rosetty, przyczyniając się do odszyfrowania hieroglifow egipskich.

fot.Léon Cogniet /domena publiczna Jean-François Champollion jako pierwszy odczytał wielojęzyczny kamień z Rosetty, przyczyniając się do odszyfrowania hieroglifow egipskich.

27 września 1822 roku Jean-François Champollion poinformował o odczytaniu hieroglifów egipskich znajdujących się na kamieniu z Rosetty.

Swoje odkrycie Champollion opisał w artykule, któremu nadał formę listu. Jego tytuł brzmiał „List do Pana Dacier dotyczący alfabetu hieroglifów fonetycznych” i był skierowany do sekretarza francuskiej Akademii Inskrypcji i Literatury.

Francuski językoznawca i politolog już od lat marzył o odczytaniu egipskich hieroglifów. Stało się to możliwe dzięki odnalezieniu w 1799 roku tak zwanego kamienia z Rosetty, fragmentu steli ustawianej zwykle w świątyniach egipskich blisko wizerunku faraona. Na znalezisku wyryty był tekst w dwóch językach – egipskim i greckim. Tekst egipski pojawił się ponadto w dwóch wersjach, zapisany pismem demotycznym i hieroglificznym.

Odkrycie Champolliona stanowiło przełom we współczesnej egiptologii. Badacz w 1824 roku ogłosił dzieło „Zarys systemu hieroglificznego”, które w szczegółach przedstawiało jego dokonania.

Równolegle z francuskim archeologiem badania nad kamieniem z Rosetty prowadzili także inni naukowcy. W 1823 roku niezależnie od niego odczytanie hieroglifów ogłosił również brytyjski badacz Thomas Young.