Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Horkami (17, 21 i 25 maja 1863)

Romuald Traugutt (na zdjęciu) starł się trzykrotnie  z oddziałami generała Eggera.

fot.domena publiczna Romuald Traugutt (na zdjęciu) starł się trzykrotnie z oddziałami generała Eggera.

fot.domena publicznaBitwa pod Horkami, Horki (17, 21 i 25 maja 1863) – seria trzech bitew pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi w czasie powstania styczniowego.

Trzykrotne starcie operującej na Polesiu, na południowy wschód od Kobrynia, partii Romualda Traugutta z próbującymi ją okrążyć oddziałami rosyjskimi generała Eggera. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu warunków terenowych (leśne bagna) i dużej ruchliwości udało się powstańcom wyjść z nich obronną ręką i zadać Rosjanom spore straty w ludziach i sprzęcie. Jednak po tych wyczerpujących walkach siły Traugutta znacznie stopniały.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Powstanie styczniowe. Bitwy w połowie maja 1863 roku: