Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Bułajem (15 maja 1863)

Dragoni byli jedną z przyczyn wygranej Rosjan.

fot.domena publiczna Dragoni byli jedną z przyczyn wygranej Rosjan.

Bitwa pod Bułajem (15 maja 1863) – bitwa pomiędzy powstańcami styczniowymi a armią rosyjską.

Naciskany przez Rosjan i ukraińskie chłopstwo oddział Platona Krzyżanowskiego, złożony z ok. 250 konnych powstańców z powiatu berdyczowskiego, został zaatakowany w czasie obozowania. Mimo zaskoczenia podjął nierówną walkę. O jej losach zadecydowała przewaga sił rosyjskich: 2 roty piechoty i 2 szwadrony dragonów. W kawaleryjskim boju poległo 27 powstańców, a 48 zostało rannych, ale straty rosyjskie były większe: 49 zabitych dragonów, w tym dowodzący nimi major i jego zastępca.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Powstanie styczniowe. Bitwy w połowie maja 1863 roku: