fot.domena publicznaBitwa pod Horkami, Horki (17, 21 i 25 maja 1863) – seria trzech bitew pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi w czasie powstania styczniowego.
Trzykrotne starcie operującej na Polesiu, na południowy wschód od Kobrynia, partii Romualda Traugutta z próbującymi ją okrążyć oddziałami rosyjskimi generała Eggera. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu warunków terenowych (leśne bagna) i dużej ruchliwości udało się powstańcom wyjść z nich obronną ręką i zadać Rosjanom spore straty w ludziach i sprzęcie. Jednak po tych wyczerpujących walkach siły Traugutta znacznie stopniały.
Autor hasła:
Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.
Powstanie styczniowe. Bitwy w połowie maja 1863 roku:
-
Bitwa pod Borodianką (9 maja 1863)
-
Bitwa pod Kietlanką (13 maja 1863)
-
Bitwa pod Bułajem (15 maja 1863)
-
Bitwa pod Miropolem (16-17 maja 1863)
-
Bitwa pod Horkami (17, 21 i 25 maja 1863)
-
Bitwa pod Tuczapami (19 maja 1863)
-
Bitwa pod Łabonarami (21 maja 1863)
-
Bitwa pod Minkowcami (22 maja 1863)