Bitwa pod Dobryniczami (31 stycznia 1605) – W czasie wyprawy Dymitra Samozwańca I na Moskwę 13-tysięczna armia uzurpatora, w której skład wchodziło m.in. 3 tys. Polaków i Litwinów oraz pokaźna liczba różnego rodzaju awanturników, została całkowicie rozbita przez wojska Borysa Godunowa w bitwie pod Dobryniczami. Samemu Dymitrowi udało się szczęśliwie ujść z pola bitwy.
Autor hasła:
Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.
Materiały o Dymitrze Samozwańcu z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:
artykuł | 14.06.2020 | Autor:
„Ten pierwszy raz” na europejskich dworach
Dla władczyń Europy „ten pierwszy raz” odgrywał ogromną rolę i często okazywał się wyznacznikiem, czy zawarte małżeństwo będzie szczęśliwe i trwałe.
artykuł | 17.02.2019 | Autor:
Dymitr Samozwaniec. Oszust stulecia czy cudownie ocalały syn Iwana Groźnego?
Człowiek podający się za syna Iwana Groźnego wciągnął Rzeczpospolitą w awanturę ze wschodnim sąsiadem. W zamian za pomoc w odzyskaniu tronu oferował wielkie bogactwa. Ale czy Dymitr Samozwaniec faktycznie był carewiczem, czy tylko hochsztaplerem? W końcu „zmartwychwstawał” aż trzy razy…
Walki z Moskwą za panowania Zygmunta III Wazy:
-
Oblężenie Smoleńska (wrzesień 1609 – czerwiec 1611)
-
Obrona Moskwy (styczeń 1610 – listopad 1612)
-
Oblężenie Carowego Zajmiszcza (czerwiec-lipiec 1610)
-
Bitwa pod Kłuszynem (4 lipca 1610)
-
Oblężenie Briańska (kwiecień-sierpień 1615)
-
Bitwa pod Rohatynem (17 maja 1615)