Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Brdowem (29 kwietnia 1863)

Léon Young de Blankenheim, Francuz w powstaniu styczniowym

fot.domena publiczna Léon Young de Blankenheim, Francuz w powstaniu styczniowym

Bitwa pod Brdowem (29 kwietnia 1863) – w bitwie powstańcy styczniowi starli się z armią rosyjską.

Organizowany przez pułkownika Leona Younga de Blankenheim w lasach ossowskich na Kujawach oddział złożony z 500 powstańców, głównie z Poznańskiego, został zaskoczony przez zgrupowanie wojsk rosyjskich generała Kostandy w sile 5 rot piechoty, 75 huzarów i kozaków oraz 2 działa. Dzielny opór powstańców rażonych ogniem kartaczy i salwami karabinów załamał się po śmierci kolejnych dowódców. Polacy okupili starcie przeszło 50 poległymi i 68 rannymi. Reszta poszła w rozsypkę lub dostała się do niewoli. Odsiecz Alojzego Seyfrieda, która mogła zmienić losy bitwy, była zbyt słaba i spóźniona. On sam oddany został pod sąd polowy.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Powstanie styczniowe. Bitwy w kwietniu 1863 roku: