Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Białką (1 lutego 1863)

Domniemany portret A. Szaniawskiego

fot.domena publiczna Domniemany portret A. Szaniawskiego

Bitwa pod Białką (1 lutego 1863) – starcie zbrojne pomiędzy powstańcami styczniowymi a armią rosyjską.

Starcie partii powstańczej Romana Rogińskiego ze zgrupowaniem wojsk rosyjskich generała Nostitza, złożonym z 7 rot piechoty, kozaków i artylerii, nastąpiło pod Białką na Podlasiu. Rogiński, uprzedzając spodziewany atak, uderzył nocą na obozujących Rosjan. Zaskoczeni natarciem kosynierów oraz jazdy powstańczej wpadli początkowo w panikę, szukając schronienia w pobliskim lesie. Jednak przewaga liczebna i użycie artylerii wpłynęło na ostateczny przebieg walki. Powstańcy wycofali się w stronę Janowa. Straty Rosjan wyniosły 25 zabitych i 23 zaginionych, 2 oficerów wzięto do niewoli. Polaków poległo 11, kilku – w tym dowódca – odniosło rany.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Powstanie styczniowe. Bitwy w lutym 1863 roku: