Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Medale dla sprawiedliwych względem Polaków. Prezydent Duda wręczył odznaczenia ludziom, którzy ratowali naszych rodaków przed totalitaryzmem

Medale wręczył prezydent Andrzej Duda.

fot.P. Tracz/ KPRM/domena publiczna Medale wręczył prezydent Andrzej Duda.

W środę 19 czerwca po raz pierwszy w historii wręczono medale Virtus et Fraternitas (Cnota i Bohaterstwo) przyznawane za pomoc Polakom, ofiarom zbrodni wojennych i totalitaryzmu w latach 1917–1990. „Traktujemy was jako siostry i braci naszego narodu” – mówił podczas ceremonii nadawania odznaczeń prezydent Andrzej Duda.

Medal Virtus et Fraternitas ustanowiono na mocy ustawy z 9 listopada 2017 roku. Jak podkreślał podczas środowej uroczystości wręczania odznaczeń w Teatrze Polskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda, jest to „specjalne odznaczenia dedykowane za szlachetność, braterstwo, serce, a przede wszystkim za niezwykle ludzką postawę, niezwykły humanizm, okazany w czasach bardzo trudnych, ale także i później za pamięć niezachwianą”.

Wśród uhonorowanych tym wyjątkowym odznaczeniem, uznawanym za odpowiednik nadawanego przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, znalazło się 14 osób. Za co konkretnie otrzymali medale?

Tassybaj Abdikarimow, obywatel Kazachstanu, w wieku 16 lat pomagał Polakom zesłanym w głąb ZSRR, Anatolij i Zinaida Giergielowie uratowali sąsiadów przed atakiem UPA, Ołeksandra Wasiejko z d. Łukaszko wskazała polskim archeologom masowe groby naszych rodaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w Woli Ostrowieckiej i Ostrówkach, natomiast Węgier gen. Lorand Utassy de Ujlak stał na czele XXI Departamentu Jeńców Wojennych i Internowanych w Ministerstwie Honwedów i – mimo nacisków gestapo – nie wydał polskich żołnierzy internowanych w węgierskich obozach.

Za Cnotę i Bohaterstwo wyróżniono także członków Grupy Berneńskiej (znanej też jako Grupa Ładosia), którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przez wystawianie im paszportów państw Ameryki Łacińskiej: Aleksandra Ładosia, Chaima Yisroela Eissa, dra Juliusza Kuehla, Konstantego Rokickiego, Stefana Jana Ryniewicza oraz Abrahama Silberscheina. W grupie odznaczonych nie zabrakło także Polaków, którzy nieśli pomoc współobywatelom żydowskiego pochodzenia: prof. Władysław Konopczyński ukrywał krewnych po upadku Powstania Warszawskiego, a Antoni i Władysława Nagórkowie w latach okupacji ocalili pięciu Żydów.

Medale Virtus et Fraternitas są odpowiednikiem wyróżnienia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (na zdj. ceremonia wręczenia medali Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Senacie RP w 2012 roku).

fot.Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej/CC BY-SA 3.0 pl Medale Virtus et Fraternitas są odpowiednikiem wyróżnienia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (na zdj. ceremonia wręczenia medali Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Senacie RP w 2012 roku).

Podczas środowej gali poza prezydentem Andrzejem Dudą wypowiadał się również wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Glińki, który podkreślał, iż odznaczenia przyznano za męstwo, braterstwo i solidarność. Odczytano też list premiera Mateusza Morawieckiego:

Okres dwóch wojen światowych, ekspansji niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, czystki etniczne, masowe deportacje i przesiedlenia przyniosły milionom polskich obywateli cierpienie i śmierć. Stali się oni wygnańcami na kilku kontynentach. (…) Okazywana im bezinteresowna pomoc, nierzadko związana w osobistym ryzykiem, wymagała męstwa i niezwykłej odwagi. Przezwyciężenie strachu o los najbliższych ze względu na potrzebującego jest aktem heroizmu i świadectwem tego co w człowieku najpiękniejsze. Naszym wspólnym zadaniem jest upamiętnianie takich postaw i odkrywanie historii bohaterów dotąd nieznanych ogółowi społeczeństwa.

Wręczenie medali to kolejny w ostatnich dniach wyraz zainteresowania państwowych organizacji historią Polski i Polaków w XX wieku. W poniedziałek 17 czerwca w Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar totalitaryzmu, których szczątki odnalazło Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Podczas uroczystości ujawniono nazwiska 24 osób, w tym również żołnierzy wyklętych.

Źródła informacji:

  1. Po raz pierwszy przyznano Virtus et Fraternitas, Interia Fakty (dostęp: 20.06.2019).
  2. „Traktujemy was jako siostry i braci naszego narodu”. Medale za ratowanie polskich obywateli, TVN24 (dostęp: 20.06.2019).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.