Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

IPN ujawnił nazwiska kolejnych 24 ofiar reżimu komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA

Wśród osób, których nazwiska ujawnił IPN, znajdują się zarówno żołnierze wyklęci, jak i Polacy pomordowani przez UPA (na zdj. członkowie sotni „Bira” UPA ujęci przez żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w rejonie Zatwarnicy jesienią 1946 roku).

fot.J. Gerhard/domena publiczna Wśród osób, których nazwiska ujawnił IPN, znajdują się zarówno żołnierze wyklęci, jak i Polacy pomordowani przez UPA (na zdj. członkowie sotni „Bira” UPA ujęci przez żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w rejonie Zatwarnicy jesienią 1946 roku).

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar totalitaryzmu, których szczątki odnalazło Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Podczas uroczystości ujawniono nazwiska 24 osób, w tym również żołnierzy wyklętych. „Wszyscy oni są naszymi narodowymi bohaterami” – stwierdził Andrzej Duda.

Wśród zidentyfikowanych przez IPN szczątków, znalezionych podczas prac w Krakowie, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie oraz na terenie Litwy, były zarówno ofiary terroru komunistycznego, tak zwani żołnierze wyklęci, jak i Polacy pomordowani przez bojowników Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA). Prezes IPN, Jarosław Szarek podczas uroczystości mówił:

Niezłomni żołnierze wyklęci. W czasach ich walki niewiele było momentów zwycięstw i radości. A potem był czas wyklinania i niepamięci. Ale przyszło zwycięstwo! Każdego dnia młodzi Polacy w żołnierzach wyklętych widzą punkt odniesienia i wartości, którym chcą służyć. To jest największe zwycięstwo.

Na ceremonii zabrakło prezydenta Andrzeja Dudy, przekazał on jednak rodzinom zidentyfikowanych osób list, w którym podkreślał zasługi pomordowanych oraz konieczność przywrócenia im dobrego mienia i godności. Zapowiedział też, że to nie koniec działań mających na celu zlokalizowanie i ustalenie tożsamości ofiar totalitaryzmu.

Podczas uroczystości ujawniono między innymi nazwiska porucznika Wojciecha Stypuły, który zginął 22 lipca 1944 roku i został pochowany w nieoznakowanym grobie przez kolegów z oddziału AK, Stanisława Gibka, Feliksa Gołębowskiego oraz Józefa Pysia. Adam Pyś, bratanek tego ostatniego, zabrał głos w imieniu rodzin zabitych:

Jesteśmy tu za sprawą naszych bliskich – żołnierzy polskich – których lata temu bestialsko zamordował komunistyczny oprawca. Zamordował, gdyż ponad wszystko umiłowali swoją Ojczyznę, a złożonej przysięgi żołnierskiej nie złamali, aż do utraty życia.

Prezydent Andrzej Duda z powodu zagranicznego wyjazdu nie uczestniczył w ceremonii, przekazał jednak list do rodzi ofiar totalitaryzmu.

fot.Адміністрація Президента України/CC BY 4.0 Prezydent Andrzej Duda z powodu zagranicznego wyjazdu nie uczestniczył w ceremonii, przekazał jednak list do rodzi ofiar totalitaryzmu.

Zamordował, gdyż nigdy nie złożyli broni i trwali zbrojnie, próbując uchronić nas wszystkich przed ponowną utratą wolności. Zamordował, gdyż nie godzili się, aby nowy – tym razem sowiecki – okupant poniżał i tak już umęczony naród polski. Dla nich – Żołnierzy Wyklętych – Bóg, honor i Ojczyzna to były wartości największe.

Do tej pory Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, zajmujące się pracami poszukiwawczo-ekshumacyjnymi na terenie Polski, Litwy, Białorusi, Niemiec oraz Gruzji, zdołało zlokalizować i zidentyfikować szczątki 96 osób, w tym żołnierzy wyklętych zabijanych przez komunistyczny reżim, uczestników antyniemieckiego podziemia niepodległościowego z czasów wojny i okupacji oraz Polaków pomordowanych przez UPA.

Jak zauważył w swoim liście prezydent Andrzej Duda, prawdopodobnie nigdy nie uda się ostatecznie zakończyć poszukiwań, również z uwagi na fakt, gdyż niezwykle trudno jest ustalić liczbę żołnierzy wyklętych.

Źródła informacji:

 1. Do uczestników uroczystości przekazania not identyfikacyjnych rodzinom 24 ofiar totalitaryzmów, list prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezydent.pl (dostęp: 18.06.2019).
 2. Przed laty pochowani w bezimiennych mogiłach, skazani na zapomnienie i pogardę. Dziś odzyskali nazwiska i życiorysy. Biogramy i wizerunki odnalezionych, Instytut Pamięci Narodowej (dostęp: 18.06.2019).
 3. Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych – Warszawa, 17 czerwca 2019, Instytut Pamięci Narodowej (dostęp: 18.06.2019).

Komentarze (1)

 1. Krzysztof Odpowiedz

  Osobiscie mam powazne zastrzezenia do pracy IPN.
  Wydaje mi sie ,ze ich opracowania czasami sa sztucznie rozszerzone ,chyba dlatego zeby byc dobrze widzianym.
  Dlaczego tak pisze ?
  Moja ciocia byla pielegniarka podczas wojny w jednym z duzych miast ,ktore aktualnie nie jest w granicach Polski.
  Po przyjechaniu do jednego z aktualnych duzych miast wojewodzkich na zachodzie kraju szukala pracy i nie mogla ja znalezc.
  Znalazla jako pielegniarka w szpitalu wojskowym /trzeba bylo z czegos przeciez zyc/.
  Pracowala w nim rok , wiec przez IPN zostala zakwalifikowana jako funkcjonariusz UB w latach 1945-1946.
  Potem caly czas pracowala w normalnym szpitalu ginekologicznym.
  Brawo IPN.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.