Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Światowy Związek Żołnierzy AK odbiera Klepackiej tytuł honorowego członka

Zofia Klepacka (fot. Fryta73, lic. CC BY-SA 2.0)

fot.Fryta73, lic. CC BY-SA 2.0 Zofia Klepacka (fot. Fryta73, lic. CC BY-SA 2.0)

Kilka dni temu polska medalistka olimpijska z dumą chwaliła się na Facebooku uzyskaniem tytułu honorowego członka Światowego Związku Żołnierzy AK. Klepacka długo się nim nie nacieszyła. Władze Związku poinformowały, że Okręg Warszawa-Wschód postąpił samowolnie i bezprawnie.

3 czerwca w Warszawie odbyła się uroczystość nadania Zofii Klepackiej tytułu honorowego członka Światowego Związku Żołnierzy AK. Uczestniczyli w niej weterani z okręgu Warszawa-Wschód i przedstawiciel MON. Klepacka, rodowita warszawianka i wnuczka akowca, z dumą dziękowała za ów honor. Jak napisała na swoim profilu na Facebooku:

Chcę z tego miejsca podziękować za to piękne wyróżnienie! To dla mnie wielki zaszczyt i honor. Otrzymując tak ważne wyróżnienie z rąk ludzi którzy swoją postawą potwierdzali bezgraniczną miłość do ojczyzny i oddanie, kierując się przy tym najszlachetniejszymi przesłankami i wartościami.

Jeszcze raz dziękuje!!!

A jednak nie?

Sporym rozczarowaniem dla olimpijki musiała być informacja, że w świetle prawa żadnego tytułu wcale nie zyskała. Tego samego dnia w sprawie wypowiedział się prezes związku. Jak stwierdził w rozmowie z Onetem:

To bezprawne i formalnie niemożliwe. Nikt tego nie konsultował z zarządem Związku. To nie ma też żadnej mocy prawnej, ponieważ tytuł honorowego członkostwa naszego związku może nadać tylko zjazd delegatów, a najbliższy odbędzie się za dwa lata.   

Na stronie związku ukazał się specjalny komunikat w tej sprawie, podpisany przez Wojciech Parzyńskiego, sekretarz Zarządu Głównego Związku, oraz Tadeusza Filipkowskiego, rzecznika prasowego Zarządu Głównego. Notatka kończy się informacją:

[…] niezachowanie przez nadającego tytuł, przesłanek materialnych i formalnych przewidzianych statutem stanowi rażące naruszenie prawa i z mocy niego jest nieważne.

Niniejszym pismem informuję również zainteresowaną, że bezprawne decyzje podjęte przez osoby do tego nieuprawnione, nie wywołały skutków prawnych bowiem nie została Pani Członkiem Honorowym naszego Związku. Za podjęte nieodpowiedzialne działania przez Zarząd Okręgu możemy jedynie Panią przeprosić.

Jak do tej pory Zofia Klepacka nie skomentowała całej sprawę. Warto podkreślić, że o olimpijce głośno jest ostatnio nie ze względu na jej osiągnięcia sportowe, a na jej kontrowersyjne wypowiedzi wymierzone w osoby nieheteroseksualne.

Źródła informacji:

 1. Klepacka jednak bez tytułu AK. „Pani nie jest honorowym członkiem naszej organizacji”, natemat.pl [dostęp 06.06.2019].
 2. Nieprawne nadanie honorowego członkostwa w Światowym Związku Żołnierzy AK, armiakrajowa.org.pl [dostęp 06.06.2019].
 3. Profil Facebook Zofii Klepackiej [dostęp 06.06.2019].
 4. Zofia Klepacka krótko cieszyła się z tytułu honorowego członka w Światowym Związku Żołnierzy AK, sport.interia.pl [dostęp 06.06.2019].
 5. Zofia Klepacka straciła honorowy tytuł! Jest komunikat, wmeritum.pl [dostęp 06.06.2019].

Komentarze (9)

 1. Milka83 Odpowiedz

  Nie powinno tak byc . Albo sie ustala i daje na 100 procent albo sie nie daje jak sie nie jest pewnym . Takie zagrywki nie sa w porzadku , tym bardziej , ze nie dostaje sie tego os lufzi z ulicy .

 2. Babcis Odpowiedz

  Pomijam sprawy sporu Klepackiej z pewnym środowiskiem, ale zachowanie tego Związku to żenada. Nie może być wytłumaczeniem wiek działaczy. Tak się nie robi.

 3. Klaudia Odpowiedz

  Zakończone iście krakowskim tonem obronnym wobec wartości homoseksualnych, ktorymi zapewne jako liberalna krakowianka, Pani redaktor, postanowila zaburzyć obiektywizm informacji

 4. zak1953 Odpowiedz

  Nie może być mowy o odebraniu czegoś co nie zostało przyznane zgodnie z przepisami i statutem organizacji. To tak jakby jeden starszy pan dał medalistce Inflanty. Dał, ale ona ich naprawdę nie ma, bo dający nie miał uprawnienia do takiego działania

 5. Arek Odpowiedz

  Muszę zrobić wszystko, żeby ktoś nie chciał mi teraz takiego tytułu nadać, bo potem inny jego kolega będzie chciał zabrać i dopiero obciach…
  AK, nie spodziewałem się tego po Was!
  Arek – lat 50 – żołnierz – weteran 2 wojen.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.