Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Rosji odkryto sarmacki kurhan. W jaki sposób zginęło trzech pochowanych w nim ludzi?

Szef obwodowej administracji Astrachania Siergiej Morozow ogląda znalezisko (fot. Ministerstwo Kultury i Turystyki Regionu Astrachań)

fot.Ministerstwo Kultury i Turystyki Regionu Astrachań Szef obwodowej administracji Astrachania Siergiej Morozow ogląda znalezisko (fot. Ministerstwo Kultury i Turystyki Regionu Astrachań)

Rosyjski rolnik z Astrachania, Rustan Mudajew nie spodziewał się, że kopanie przydomowej studni zmieni się w wykopaliska archeologiczne. Natrafiwszy na garnek z brązu przekazał go do muzeum i dowiedział się, że być może właśnie odkrył jeden z królewskich kurhanów spotykanych w tym regionie.

Gdy naukowcy dowiedzieli się o możliwym odkryciu cennego pochówku, rozpoczęli prace w okolicy. Już po dwunastu dniach wykopalisk na obszarze 750 metrów kwadratowych odkryto aż trzy sarmackie pochówki w jednym kurhanie. Wyposażenie wskazuje, że należą one do wysoko postawionych członków społeczności. Wśród rzeczy złożonych w grobach ze zmarłymi znalazły się przedmioty gospodarstwa domowego, broń i złote ozdoby. Ponadto obok pozostałości jednej z drewnianych trumien znaleziono czaszkę konia w bogatej uprzęży, świadczącą o znacznym statusie pochowanego.

Grobowce wstępnie datowane są na około VI w. p.n.e. Zdaniem rosyjskich badaczy złożeni w nich zmarli należeli do szlachty sarmackiej. Na razie archeolodzy pracują nad ustaleniem przyczyn śmierci trzech osób pochowanych w kurhanie oraz określeniem ich płci i wieku. Odkrywają kolejne warstwy królewskiego kopca, co rusz znajdując coś nowego. Jak zaznaczają, dzięki podobnym znaleziskom możemy dowiedzieć się, co działo się w Astrachaniu u zarania cywilizacji.

Źródła informacji:

  1. Large Mound in Russia Reveals 2,500-Year-Old Skeletons of Elite Nomadic Tribesmen…And a Horse Head, livescience.com [dostęp 22.05.2019].
  2. Сергей Морозов поручил проконтролировать, чтобы ценная находка астраханских археологов попала в музей, astrobl.ru [dostęp 22.05.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.