Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Zachodniopomorskiem odkryto wczesnoneolityczną osadę

W Polsce odkryto już wiele zabytków z okresu neolitu, ale badania w Stobnie mają szczególne znaczenie. Na zdjęciu kurhan znajdujący się w Parku Kulturowym w Wietrzychowicach.

fot.Aga Viburno/CC BY-SA 3.0 W Polsce odkryto już wiele zabytków z okresu neolitu, ale badania w Stobnie mają szczególne znaczenie. Na zdjęciu kurhan znajdujący się w Parku Kulturowym w Wietrzychowicach.

Podczas badań archeologicznych w Stobnie dokonano niezwykłego odkrycia – odnaleziono zagrodę gospodarczą z epoki wczesnego neolitu. Znalezisko ma prawie 7 tysięcy lat! Zabytki zostaną zdeponowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Należącą do kultury roesseńskiej osadę naukowcy datują na ok. 4600 r. p.n.e.. Jak powiedział PAP Marcin Dziewanowski, archeolog prowadzący badania, znalezisko to prawdopodobnie jama przydomowa długiego domu o konstrukcji słupowej. Odkryty rów ma powierzchnię ok. 160 m kwadratowych i jest jednym z największych tego typu w regionie. Rozmiary jamy świadczą o tym, że znajdujący się przy niej budynek musiał być spory. Może to być również pozostałość budynku mieszkalnego o charakterze półziemiankowym.

W Stobnie odkryto oprócz tego około tysiąca fragmentów ceramiki i 400 wyrobów krzemiennych kultury wstęgowej, a także relikty z różnych osad neolitycznych, z epoki żelaza oraz wczesnego średniowiecza.

Jak podkreśla Dziewanowski, odkrycie w Stobnie ma duże znaczenie także dla badaczy niemieckich: kultura roesseńska powstała pomiędzy Renem a Łabą, a około 4 600 r. p.n.e. społeczność ta przemieściła się w stronę Zalewu Szczecińskiego. Do tej pory odkryto bardzo mało stanowisk pomiędzy tymi obszarami.

Jest to czwarte i największe stanowisko osadowe kultury roesseńskiej odkryte na terenie Polski. Pozostałe trzy znajdują się w powiecie polickim.

Źródło informacji:

Komentarze (2)

  1. Anonim Odpowiedz

    jesli kogos to zainteresuje to osobiscie znaalazlem ,12 kuchanow zgrupowane w litere U sr 13m i wys 6m z glazow 1-do3m i kurhan dlugi na 60m ,wys 5m co ciekawe w bbaggiennym terenie,podlaskie,okolice krynek,-i nikt z tym nic nie robi

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.