Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Zachodniopomorskiem odkryto wczesnoneolityczną osadę

W Polsce odkryto już wiele zabytków z okresu neolitu, ale badania w Stobnie mają szczególne znaczenie. Na zdjęciu kurhan znajdujący się w Parku Kulturowym w Wietrzychowicach.

fot.Aga Viburno/CC BY-SA 3.0 W Polsce odkryto już wiele zabytków z okresu neolitu, ale badania w Stobnie mają szczególne znaczenie. Na zdjęciu kurhan znajdujący się w Parku Kulturowym w Wietrzychowicach.

Podczas badań archeologicznych w Stobnie dokonano niezwykłego odkrycia – odnaleziono zagrodę gospodarczą z epoki wczesnego neolitu. Znalezisko ma prawie 7 tysięcy lat! Zabytki zostaną zdeponowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Należącą do kultury roesseńskiej osadę naukowcy datują na ok. 4600 r. p.n.e.. Jak powiedział PAP Marcin Dziewanowski, archeolog prowadzący badania, znalezisko to prawdopodobnie jama przydomowa długiego domu o konstrukcji słupowej. Odkryty rów ma powierzchnię ok. 160 m kwadratowych i jest jednym z największych tego typu w regionie. Rozmiary jamy świadczą o tym, że znajdujący się przy niej budynek musiał być spory. Może to być również pozostałość budynku mieszkalnego o charakterze półziemiankowym.

W Stobnie odkryto oprócz tego około tysiąca fragmentów ceramiki i 400 wyrobów krzemiennych kultury wstęgowej, a także relikty z różnych osad neolitycznych, z epoki żelaza oraz wczesnego średniowiecza.

Jak podkreśla Dziewanowski, odkrycie w Stobnie ma duże znaczenie także dla badaczy niemieckich: kultura roesseńska powstała pomiędzy Renem a Łabą, a około 4 600 r. p.n.e. społeczność ta przemieściła się w stronę Zalewu Szczecińskiego. Do tej pory odkryto bardzo mało stanowisk pomiędzy tymi obszarami.

Jest to czwarte i największe stanowisko osadowe kultury roesseńskiej odkryte na terenie Polski. Pozostałe trzy znajdują się w powiecie polickim.

Źródło informacji:

Komentarze (2)

  1. Anonim Odpowiedz

    jesli kogos to zainteresuje to osobiscie znaalazlem ,12 kuchanow zgrupowane w litere U sr 13m i wys 6m z glazow 1-do3m i kurhan dlugi na 60m ,wys 5m co ciekawe w bbaggiennym terenie,podlaskie,okolice krynek,-i nikt z tym nic nie robi

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.