Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Watykan odtajni dokumenty z czasu pontyfikatu Piusa XII. Papież Franciszek stwierdza: Nie boimy się historii

Pius XII

fot.domena publiczna Pius XII

Historyków już za rok czeka niesamowita gratka. Papież Franciszek w czasie audiencji zapowiedział, że odejdzie od zwyczajowej praktyki w tym zakresie i odtajni archiwum pontyfikatu Piusa XII wcześniej niż 70 lat od jego zakończenia. Dokumenty ujrzą światło dzienne już za rok.

Eugenio Pacelli, czyli papież Pius XII został wybrany na stolec Piotrowy 2 marca 1939 roku. Urząd sprawował aż do swojej śmierci w Castel Gandolfo 9 października 1958 roku (zmarł na atak serca). Okres jego pontyfikatu przypadł na jeden z najtrudniejszych momentów w historii Kościoła, czyli czasy drugiej wojny światowej. Polityka Piusa budzi w wielu środowiskach kontrowersje. Niektórzy nazywają go nawet „papieżem Hitlera”, zarzucając mu brak stanowczego potępienia zbrodni nazistowskich Niemiec i okrucieństw wobec Żydów. Paweł VI rozpoczął proces beatyfikacyjny Piusa XII w 1965 roku, jednak Benedykt XVI przerwał go w roku 2007.

Papież Franciszek ogłosił w trakcie swojego przemówienia, że w 80. Rocznicę wyboru Piusa XII na Stolicę Piotrową odtajnione zostaną archiwa z okresu pontyfikatu tego przywódcy Kościoła. Jak stwierdził:

Podejmuję tę decyzję po wysłuchaniu opinii moich najbliższych współpracowników, w duchu spokoju i zaufania, pewien tego, że poważne i obiektywne badania historyczne będą w stanie ocenić we właściwym świetle i przy właściwym podejściu krytycznym momenty chwały tego papieża, a także bez wątpienia również chwile wielkich trudności, pełnych udręk decyzji, ludzkiej i chrześcijańskiej roztropności. […] Kościół nie boi się historii, lecz ją kocha i chciałby kochać ją bardziej i lepiej tak, jak kocha Boga.

Papież dodał też, że badaczom dokumenty z ufnością. Na tę decyzję z entuzjazmem zareagowali historycy i środowiska żydowskie. Zainteresowani podkreślają, że wnikliwe zapoznanie się z odtajnionymi materiałami pozwoli na obiektywną ocenę zarówno ówczesnych działań Kościoła, jak i postaci Piusa XII.

Źródła informacji:

  1. Archiwa z czasów Piusa XII zostaną udostępnione, medianarodowe.com [dostęp 05.03.2019].
  2. Watykan otworzy tajne archiwa z czasów drugiej wojny światowej, tvn24.pl [dostęp 05.03.2019].
  3. Watykan otworzy tajne archiwa. „Nie boimy się historii”, wp.pl [dostęp 05.03.2019].

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.