Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Watykan odtajni dokumenty z czasu pontyfikatu Piusa XII. Papież Franciszek stwierdza: Nie boimy się historii

Pius XII

fot.domena publiczna Pius XII

Historyków już za rok czeka niesamowita gratka. Papież Franciszek w czasie audiencji zapowiedział, że odejdzie od zwyczajowej praktyki w tym zakresie i odtajni archiwum pontyfikatu Piusa XII wcześniej niż 70 lat od jego zakończenia. Dokumenty ujrzą światło dzienne już za rok.

Eugenio Pacelli, czyli papież Pius XII został wybrany na stolec Piotrowy 2 marca 1939 roku. Urząd sprawował aż do swojej śmierci w Castel Gandolfo 9 października 1958 roku (zmarł na atak serca). Okres jego pontyfikatu przypadł na jeden z najtrudniejszych momentów w historii Kościoła, czyli czasy drugiej wojny światowej. Polityka Piusa budzi w wielu środowiskach kontrowersje. Niektórzy nazywają go nawet „papieżem Hitlera”, zarzucając mu brak stanowczego potępienia zbrodni nazistowskich Niemiec i okrucieństw wobec Żydów. Paweł VI rozpoczął proces beatyfikacyjny Piusa XII w 1965 roku, jednak Benedykt XVI przerwał go w roku 2007.

Papież Franciszek ogłosił w trakcie swojego przemówienia, że w 80. Rocznicę wyboru Piusa XII na Stolicę Piotrową odtajnione zostaną archiwa z okresu pontyfikatu tego przywódcy Kościoła. Jak stwierdził:

Podejmuję tę decyzję po wysłuchaniu opinii moich najbliższych współpracowników, w duchu spokoju i zaufania, pewien tego, że poważne i obiektywne badania historyczne będą w stanie ocenić we właściwym świetle i przy właściwym podejściu krytycznym momenty chwały tego papieża, a także bez wątpienia również chwile wielkich trudności, pełnych udręk decyzji, ludzkiej i chrześcijańskiej roztropności. […] Kościół nie boi się historii, lecz ją kocha i chciałby kochać ją bardziej i lepiej tak, jak kocha Boga.

Papież dodał też, że badaczom dokumenty z ufnością. Na tę decyzję z entuzjazmem zareagowali historycy i środowiska żydowskie. Zainteresowani podkreślają, że wnikliwe zapoznanie się z odtajnionymi materiałami pozwoli na obiektywną ocenę zarówno ówczesnych działań Kościoła, jak i postaci Piusa XII.

Źródła informacji:

  1. Archiwa z czasów Piusa XII zostaną udostępnione, medianarodowe.com [dostęp 05.03.2019].
  2. Watykan otworzy tajne archiwa z czasów drugiej wojny światowej, tvn24.pl [dostęp 05.03.2019].
  3. Watykan otworzy tajne archiwa. „Nie boimy się historii”, wp.pl [dostęp 05.03.2019].

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.