Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nie żyje bohater zdjęcia-symbolu. George Mendosa zmarł w wieku 96 lat

Słynna scena pocałunku na Times Square w Nowym Jorku.

fot. Alfred Eisenstaedt/ fair use Słynna scena pocałunku na Times Square w Nowym Jorku.

W dniu, w którym Japonia poddała się i wycofała z drugiej wojny światowej, Amerykanie urządzili na Times Square wielką fetę. Na ulice wylegli cywile i wojskowi. Tego dnia powstało jedno z najsłynniejszych zdjęć świata. Właśnie zmarł marynarz całujący na nim ubraną na biało kobietę.

Urodzony 19 lutego 1923 roku George Mendosa karierę zaczynał jako marynarz w służbie cywilnej, a w czasie drugiej wojny światowej służył na niszczycielu The Sullivans. Gdy Japonia 14 sierpnia 1945 roku skapitulowała, akurat przebywał na przepustce w Nowym Jorku i wraz z innymi wyruszył na ulice świętować. Wojna wreszcie się dla niego skończyła.

Tego dnia George Mendosa w trakcie nowojorskiej fety mocno chwycił w ramiona ubraną w biały strój asystentkę dentystyczną Gretę Zimmer Friedman i pocałował ją w usta. Moment ten, uchwycony na zdjęciu przez Alfreda Eisenstaedta, stał się jednym z najbardziej ikonicznych obrazów XX wieku. Niestety z fotografią związane są pewne kontrowersje. Jak powiedziała po latach w wywiadzie dla Biblioteki Kongresu Greta, ona sama nawet nie wiedziała, w którym momencie George do niej podszedł. Nie znała go, ani tym bardziej nie zgadzała się na obłapianie i pocałunek.  Mendosa wyznał z kolei po latach, że tego dnia całkiem sporo wypił i gdy zobaczył ubraną na biało kobietę, uznał ją za jedną z armijnych pielęgniarek.

Pojawiały się pewne wątpliwości odnośnie tożsamości osób na słynnym zdjęciu. George’a Mendosę zidentyfikowała ostatecznie grupa wolontariuszy, porównując jego tatuaże i blizny ze znakami charakterystycznymi mężczyzny na fotografii. Słynny marynarz zmarł 17 lutego 2019 roku, dwa dni przed swoimi 96 urodzinami.

Źródła informacji:

 1. George Mendonsa Bio, Wiki, Wife (Rita Petrie), Age, Children, VJ Day Photo, Greta Friedman, Cause of Death, globintel.com [dostęp 19.02.2019].
 2. To zdjęcie stało się symbolem. Nie żyje bohater jednej z najsłynniejszych fotografii w historii, natemat.pl [dostęp 19.02.2019].
 3. Zmarł marynarz, którego pocałunek stał się symbolem końca II wojny światowej, fakt.pl [dostęp 19.02.2019].

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (1)

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.