Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nie żyje bohater zdjęcia-symbolu. George Mendosa zmarł w wieku 96 lat

Słynna scena pocałunku na Times Square w Nowym Jorku.

fot. Alfred Eisenstaedt/ fair use Słynna scena pocałunku na Times Square w Nowym Jorku.

W dniu, w którym Japonia poddała się i wycofała z drugiej wojny światowej, Amerykanie urządzili na Times Square wielką fetę. Na ulice wylegli cywile i wojskowi. Tego dnia powstało jedno z najsłynniejszych zdjęć świata. Właśnie zmarł marynarz całujący na nim ubraną na biało kobietę.

Urodzony 19 lutego 1923 roku George Mendosa karierę zaczynał jako marynarz w służbie cywilnej, a w czasie drugiej wojny światowej służył na niszczycielu The Sullivans. Gdy Japonia 14 sierpnia 1945 roku skapitulowała, akurat przebywał na przepustce w Nowym Jorku i wraz z innymi wyruszył na ulice świętować. Wojna wreszcie się dla niego skończyła.

Tego dnia George Mendosa w trakcie nowojorskiej fety mocno chwycił w ramiona ubraną w biały strój asystentkę dentystyczną Gretę Zimmer Friedman i pocałował ją w usta. Moment ten, uchwycony na zdjęciu przez Alfreda Eisenstaedta, stał się jednym z najbardziej ikonicznych obrazów XX wieku. Niestety z fotografią związane są pewne kontrowersje. Jak powiedziała po latach w wywiadzie dla Biblioteki Kongresu Greta, ona sama nawet nie wiedziała, w którym momencie George do niej podszedł. Nie znała go, ani tym bardziej nie zgadzała się na obłapianie i pocałunek.  Mendosa wyznał z kolei po latach, że tego dnia całkiem sporo wypił i gdy zobaczył ubraną na biało kobietę, uznał ją za jedną z armijnych pielęgniarek.

Pojawiały się pewne wątpliwości odnośnie tożsamości osób na słynnym zdjęciu. George’a Mendosę zidentyfikowała ostatecznie grupa wolontariuszy, porównując jego tatuaże i blizny ze znakami charakterystycznymi mężczyzny na fotografii. Słynny marynarz zmarł 17 lutego 2019 roku, dwa dni przed swoimi 96 urodzinami.

Źródła informacji:

 1. George Mendonsa Bio, Wiki, Wife (Rita Petrie), Age, Children, VJ Day Photo, Greta Friedman, Cause of Death, globintel.com [dostęp 19.02.2019].
 2. To zdjęcie stało się symbolem. Nie żyje bohater jednej z najsłynniejszych fotografii w historii, natemat.pl [dostęp 19.02.2019].
 3. Zmarł marynarz, którego pocałunek stał się symbolem końca II wojny światowej, fakt.pl [dostęp 19.02.2019].

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (1)

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.