Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nie żyje Jan Olszewski. Były premier miał 88 lat

Jan Olszewski (fot. Website of the President of the Republic of Poland, lic. GFDL 1.2)

fot.Website of the President of the Republic of Poland, lic. GFDL 1.2 Jan Olszewski (fot. Website of the President of the Republic of Poland, lic. GFDL 1.2)

Wczoraj późnym wieczorem w warszawskim szpitalu odszedł Jan Olszewski. Były premier kilka dni temu stracił w swoim domu przytomność i trafił do szpitala. Aż do momentu śmierci nie odzyskał świadomości.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie, w rodzinie kolejarskiej. Jego bliscy związani byli z niepodległościowym ruchem robotniczym, a jego matka spokrewniona była ze Stefanem Okrzeją, jednym z twórców Organizacji Bojowej PPS. W czasie okupacji Jan Olszewski był członkiem konspiracyjnych Szarych Szeregów i jako łącznik walczył w powstaniu warszawskim. W latach 1946-1947 działał w młodzieżówce PSL Stanisława Mikołajczyka. W 1953 roku ukończył studia prawnicze. Był członkiem krytycznego wobec władz Klubu Krzywego Koła.

W procesach politycznych, jakie miały miejsce w latach sześćdziesiątych, bronił wielu działaczy opozycyjnych i ludzi kultury, w tym Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia, czy Karola Modzelewskiego. W ramach działalności antykomunistycznej stworzył wydany w tak zwanym drugim obiegu poradnik dla opozycjonistów rozpracowywanych przez bezpiekę. W latach osiemdziesiątych włączył się w działalność związków zawodowych oraz był jednym z autorów pierwszego statutu „Solidarności”.

W czasie stanu wojennego negocjował zwolnienie internowanych, którzy byli chorzy. Występował też jako oskarżyciel posiłkowy w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. W 1991 roku uzyskał mandat poselski i w tym samym roku powierzono mu misję stworzenia rządu. Trzykrotnie posłował. Doradzał prezydentom Lechowi Wałęsie i Lechowi Kaczyńskiemu. Był kawalerem Orderu Orła Białego.

W związku ze śmiercią Jana Olszewskiego, premiera pierwszego po drugiej wojnie światowej polskiego rządu wyłonionego w wolnych wyborach, słowa pełne szacunku płyną ze wszystkich stron politycznej areny. Osoby, które z nim współpracowały, przypominają jego działalność opozycyjną i patriotyzm.

Na chwilę obecną nie podano żadnych informacji odnośnie pogrzebu Jana Olszewskiego.

Źródła informacji:

  1. Były premier Jan Olszewski nie żyje, tvp.info [dostęp 08.02.2019].
  2. Jan Olszewski nie żyje. „Jego los był tak ściśle spleciony z losami Polski, jak to możliwe”, gazeta.pl [dostęp 08.02.2019].
  3. Zmarł Jan Olszewski, tvn24.pl [dostęp 08.02.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.