Nie żyje bohater zdjęcia-symbolu. George Mendosa zmarł w wieku 96 lat
W dniu, w którym Japonia poddała się i wycofała z drugiej wojny światowej, Amerykanie urządzili na Times Square wielką fetę. Na ulice wylegli cywile i wojskowi. Tego dnia powstało jedno z najsłynniejszych zdjęć świata. Właśnie zmarł marynarz całujący na nim ubraną na biało kobietę.
Urodzony 19 lutego 1923 roku George Mendosa karierę zaczynał jako marynarz w służbie cywilnej, a w czasie drugiej wojny światowej służył na niszczycielu The Sullivans. Gdy Japonia 14 sierpnia 1945 roku skapitulowała, akurat przebywał na przepustce w Nowym Jorku i wraz z innymi wyruszył na ulice świętować. Wojna wreszcie się dla niego skończyła.
Tego dnia George Mendosa w trakcie nowojorskiej fety mocno chwycił w ramiona ubraną w biały strój asystentkę dentystyczną Gretę Zimmer Friedman i pocałował ją w usta. Moment ten, uchwycony na zdjęciu przez Alfreda Eisenstaedta, stał się jednym z najbardziej ikonicznych obrazów XX wieku. Niestety z fotografią związane są pewne kontrowersje. Jak powiedziała po latach w wywiadzie dla Biblioteki Kongresu Greta, ona sama nawet nie wiedziała, w którym momencie George do niej podszedł. Nie znała go, ani tym bardziej nie zgadzała się na obłapianie i pocałunek. Mendosa wyznał z kolei po latach, że tego dnia całkiem sporo wypił i gdy zobaczył ubraną na biało kobietę, uznał ją za jedną z armijnych pielęgniarek.
Pojawiały się pewne wątpliwości odnośnie tożsamości osób na słynnym zdjęciu. George’a Mendosę zidentyfikowała ostatecznie grupa wolontariuszy, porównując jego tatuaże i blizny ze znakami charakterystycznymi mężczyzny na fotografii. Słynny marynarz zmarł 17 lutego 2019 roku, dwa dni przed swoimi 96 urodzinami.
Źródła informacji:
- George Mendonsa Bio, Wiki, Wife (Rita Petrie), Age, Children, VJ Day Photo, Greta Friedman, Cause of Death, globintel.com [dostęp 19.02.2019].
- To zdjęcie stało się symbolem. Nie żyje bohater jednej z najsłynniejszych fotografii w historii, natemat.pl [dostęp 19.02.2019].
- Zmarł marynarz, którego pocałunek stał się symbolem końca II wojny światowej, fakt.pl [dostęp 19.02.2019].
Piszecie o zdjęciu Eisenstadta, a dajecie zdjęcie Jorgensena. To jak to końcu jest?