Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Polacy oburzeni przeprosinami amerykańskiej dziennikarki, która stwierdziła, że powstanie w getcie wybuchło przeciw polskiemu reżimowi

Andrea Mitchell (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Andrea Mitchell (fot. domena publiczna)

Popularna amerykańska dziennikarka Andrea Mitchell przyjechała niedawno do Warszawy, by relacjonować konferencję bliskowschodnią. Wypowiadając się na temat powstania w getcie warszawskim, zrównała Polaków z nazistami. Po fali oburzenia przeprosiła, jednak sposób, w jaki to zrobiła, wcale nie załagodził sprawy.  

Urodzona w 1946 roku Andrea Mitchell to uznana dziennikarka i prezenterka. W 1978 roku związała swoją karierę ze stacją NBC News. Od tego czasu pracowała między innymi jako korespondentka z Białego Domu oraz wielokrotnie komentowała sprawy związane z polityką. W tej chwili pełni funkcję głównej korespondentki zagranicznej stacji.

13 lutego Mitchell przebywała w Warszawie, skąd relacjonowała organizowaną przez Polskę i USA konferencję bliskowschodnią, na której obecny był między innymi amerykański wiceprezydent Mike Pence. W trakcie nagrania materiału wideo z polskiej stolicy wspomniała o powstaniu w getcie warszawskim, stwierdzając, że było ono skierowane przeciwko reżimowi polskiemu i nazistowskiemu. Te słowa Amerykanki wywołały natychmiastową falę oburzenia ze strony Polaków.

Na komentarz zareagowała miedzy innymi ambasada Polski w Stanach Zjednoczonych, dziękując Mitchell za relację z Warszawy, a jednocześnie przypominając, że powstanie w getcie w 1943 roku wybuchło przeciwko Niemcom, którzy getto stworzyli i odpowiadają za Holokaust. Przedstawiciele polskiej placówki podkreślili przy tym, że nasz kraj został zaatakowany i był okupowany przez nazistowski reżim. Z kolei IPN w reakcji na wypowiedź dziennikarki domaga się przeprosin. „Fakt” poświęcił zaś sprawie całą „jedynkę”, w której nawołuje, by Mitchell wróciła do szkoły. Na mijanie się z faktami przez komentatorkę zareagował nawet Światowy Kongres Żydów. Jego przewodniczący Ronald S. Lauder w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie amerykańskiego Kongresu nalega, by telewizje NBC i MSNBC wycofały się z tego fałszywego stwierdzenia.

Ostatecznie Andrea Mitchell na swoim profilu Twitter przeprosiła za swoją wypowiedź. Forma, w jakiej to zrobiła, wywołała kolejną falę oburzenia. Dziennikarka napisała, że źle się wyraziła i że przeprasza za swoją „niefortunną nieścisłość”. Użytkownicy Twittera zareagowali oburzeniem, pisząc, że powinna przeprosić w takiej samej formie, w jakiej podała przekłamaną informację, czyli na antenie stacji. Podkreślali także, że dziennikarka obraziła Polskę i Polaków, a jej przeprosiny nie są w żadnym stopniu satysfakcjonujące.

Źródła informacji:

  1. Andrea Mitchell przeprasza za słowa o „polskim reżimie” i powstaniu w getcie warszawskim, gazeta.pl [dostęp 15.02.2019].
  2. Skandaliczne słowa amerykańskiej dziennikarki o powstaniu w getcie. IPN chce sprostowania, onet.pl [dostęp 15.02.2019].
  3. Szef Światowego Kongresu Żydów chce, aby MSNBC wycofała się ze słów o powstaniu w getcie, gazeta.pl [dostęp 15.02.2019].
  4. Wypowiedziała szokujące słowa o Polsce. Teraz przeprasza, fakt.pl [dostęp 15.02.2019].

Komentarze (3)

  1. 62.mark kraus Odpowiedz

    Nie ma co. Ale wkształconych obywateli to USA to ma. A my jesteśmy kmiotki z Europy Wschodniej i nasz poziom nauki nie dorasta amerykanom do pięt.

  2. Jacek Odpowiedz

    Nam wydaje się, że wiedza i fakty mają jakieś znaczenie. Nie, dla przedsiębiorstwa holocaust i żydowskich nazistów to nie ma znaczenia. W dodatku próby sprostowania ich wymysłów podciąga się pod najcięższy grzech świata – antysemityzm.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.