Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Powstanie leksykon getta łódzkiego. Projekt otrzymał milion złotych

Żydzi za drutami łódzkiego getta (fot. Bundesarchiv, Bild 101I-133-0703-19 Zermin, lic. CC-BY-SA 3.0)

fot.Bundesarchiv, Bild 101I-133-0703-19 Zermin, lic. CC-BY-SA 3.0 Żydzi za drutami łódzkiego getta (fot. Bundesarchiv, Bild 101I-133-0703-19 Zermin, lic. CC-BY-SA 3.0)

Naukowiec z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego stworzy leksykon getta łódzkiego. Czy zdoła uporządkować wiedzę na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej Litzmannstadt?

Łódzkie getto było pierwszym tego rodzaju odizolowanym obszarem przeznaczonym dla Żydów na terenie Polski. Było drugą największą dzielnicą przymusowego osiedlenia (po getcie warszawskim) i jako jedyne działało niemal do samego końca okupacji.

Historia tego skupiska ludności jest zatem bogata i skomplikowana. Zadania encyklopedycznego jej uporządkowania podjął się dr Adam Sitarek z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak komentuje to sam badacz, jego praca ma być w pewnym sensie kontynuacją wysiłku podjętego przez archiwistów w getcie łódzkim. Już w czasie wojny podjęli oni próbę stworzenia encyklopedii getta, która stanowiłaby klucz do zrozumienia codzienności jego mieszkańców. Prace rozpoczęły się w 1944 roku i trwały do końca istnienia zamkniętej dzielnicy, czyli do sierpnia tego roku. W planach było stworzenie 1400 haseł, z czego zdążyli opracować blisko 400.

Projekt nowego leksykonu ma być kontynuacją i rozszerzeniem pracy żydowskich archiwistów z czasów wojny. Historycy z Łodzi planują dokończenie tworzenia przedwojennej listy haseł oraz uzupełnienie jej o postaci i wydarzenia, które uznają za istotne dla historii getta. Projekt „Leksykon getta łódzkiego” ma być realizowany przez 5 lat, a jego efektem ma być zarówno papierowe wydanie w językach polskim i angielskim, jak i platforma internetowa.

Komentarze (1)

  1. Anonim Odpowiedz

    Łódzkie Getto to było wielkie przesiębiorstwo bardzo dobrze zarządzane przez niejakiego Chaima Rumkowksiego, który w 1944 roku został w Oświęcimu zakatowany przez Żydów.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.