Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Putin sprowadza najsłynniejsze radzieckie czołgi z okresu II wojny światowej z… Laosu. Czyżby Rosji skończyły się T-34?

Diorama pokazująca T-34 (fot. Ryan Crieri, lic. CCA 2.0 G)

fot.Ryan Crieri, lic. CCA 2.0 G Diorama pokazująca T-34 (fot. Ryan Crieri, lic. CCA 2.0 G)

Trudno zaprzeczyć, że T-34 to, obok niemieckich Panter, najsłynniejsze czołgi okresu II wojny światowej. Nawet słynny Rudy 102, którym jeździli serialowi czterej pancerni, był właśnie takim pojazdem. Wygląda jednak na to, że w Rosji pojazdu T-34 zabrakło.

Jak donosi Ivan Nechepurenko w materiale przygotowanym dla „The New York Timesa”, rosyjskie Ministerstwo Obrony wysłało ekipę państwowej telewizji aż do Władywostoku na spotkanie transportu czołgów. Jak podkreśla publicysta, nie chodziło wcale o pochwalenie się najnowszymi zdobyczami militarnej technologii, a zrelacjonowanie przybycia transportu starych dobrych T-34, które przybyły do Rosji wprost z… Laosu.

W zeszłym roku rosyjski minister obrony Sergiej Szojgu podróżował po Azji. Przypuszcza się, że to wówczas Laotańska Armia Ludowa zgodziła się podzielić posiadanymi przez siebie czołgami. Choć , jak podaje „The New York Times”, pomiędzy rokiem 1940 i 1946 wyprodukowano ich w radzieckich fabrykach 56000, niewiele pozostało sprawnych.

Prezydent Władimir Putin kładzie mocny nacisk na to, by świętować i przypominać zwycięstwo w „wielkiej wojnie ojczyźnianej”, jak Rosjanie nazywają II wojnę światową. Polityk uważa ten konflikt za jeden z kamieni milowych narodu. Dlatego ważne jest dla niego pokazywanie broni, która pomogła w pokonaniu Niemców. Jak przypomina gazeta, każdego roku na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja przetacza się przez Plac Czerwony przynajmniej jeden egzemplarz T-34. Kolejnych sprawnych maszyn Putin potrzebuje dla muzeów, na okoliczność innych parad czy do kręcenia patriotycznych filmów.

Jak podaje Nechepurenko, nie wiadomo, czy Laotańska Armia Ludowa otrzymała za zabytkowy radziecki sprzęt wojskowy zapłatę, czy doszło do wymiany barterowej. Pod koniec grudnia widziano jednak transport zmodernizowanych rosyjskich czołgów T-72, zmierzających w kierunku Laosu.

Źródło informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.