Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Przepowiednie Nostradamusa. Historyczna prawda o słynnym astrologu i jego przepowiedniach

Nostradamus prawdziwą sławę zyskał dopiero po śmierci.

fot.Aimé de Lemud/domena publiczna Nostradamus prawdziwą sławę zyskał dopiero po śmierci.

Przewidział podobno rewolucję francuską, dojście Hitlera do władzy i śmierć prezydenta Kennedy’ego. Za życia potrafił rozpoznać w napotkanym mnichu przyszłego papieża. Tylko czy to nie zbyt piękne, by mogło być prawdziwe?

Królewskie wezwanie dotarto do Salon w Prowansji na początku lipca 1556 roku. Królowa Francji Katarzyna Medycejska życzyła sobie rozmawiać z autorem wydanej rok wcześniej księgi przepowiedni. Wyglądało na to, że jeden z zawartych w niej czterowierszy jest przepowiednią śmierci królewskiego małżonka:

Le lionjeune le vieux surmontera
En champ bellique par singulier duelle.
Dans caige d’or les yeux lui crevera.
Deux classes une, puis mourir, mori cruelle.

(Młody lew pokona starego Iwa
Na polu walki, w jedynym starciu.
W złotej klatce oczy mu przebije.
Dwie rany w jednej, a potem umrze śmiercią okrutną).

Pierwsze sprawdzone przepowiednie

Nim minął miesiąc, autor został dowieziony do St-Germain-en-Laye przez szybkie królewskie konie i postawiony przed obliczem królowej. Ukoił jej obawy, mówiąc, że widzi czterech monarchów pośród jej czterech synów.

Jedną z pierwszych koronowanych głów, która zwróciła uwagę na przepowiednie Nostradamusa, była Katarzyna Medycejska.

fot.Marguerite-Virginie Ancelot /domena publiczna Jedną z pierwszych koronowanych głów, która zwróciła uwagę na przepowiednie Nostradamusa, była Katarzyna Medycejska.

Ale trzy lata później król Henryk II zginął podczas turnieju. Rozszczepiona lanca jego przeciwnika, kapitana Gwardii Szkockiej Montgomery’ego, wbiła się pod przyłbicę pozłacanego królewskiego hełmu, przebijając oko i krtań oraz zakażając rany, co spowodowało, że król umarł po dziesięciu dniach straszliwych cierpień.

Michel de Nostre-Dame (1503-1566), zwany Nostradamusem, był dobrze znany na Południu jako „alternatywny” uzdrowiciel. Pochodził z rodziny żydowskich conversos z St–Rémy-en-Provence i ukończył medycynę w Montpellier. Znał się na lekach i naparach; to właśnie on przyrządził eliksir życia dla biskupa Carcassonne i on przepisał dietę z galaretki z pigwy papieskiemu legatowi.

Działał w dotkniętych plagą Marsylii i Awinionie wtedy, gdy chorych porzucili wszyscy inni lekarze; odmawiał aplikowania pacjentom powszechnie stosowanego zabiegu puszczania krwi, upierając się w zamian przy świeżym powietrzu i czystej wodzie. Nieraz podejrzewano go o czarnoksięstwo. Zwróciwszy w ten sposób na siebie uwagę Świętej Inkwizycji, nieraz musiał uciekać.

Podczas jednej z takich przymusowych podróży, w roku 1540, spotkał podobno młodego włoskiego mnicha i byłego pasterza nazwiskiem Felice Peretti i bez chwili wahania zwrócił się do niego per „Wasza Świątobliwość”. Czterdzieści lat później, długo po śmierci Nostradamusa, Peretti został wybrany na urząd biskupa Rzymu jako papież Sykstus V.

Pośmiertny sukces

Swoje przepowiednie układał Nostradamus pod koniec życia, opierając się na magicznych, astrologicznych i kabalistycznych księgach. Pisał je w formie czterowierszy i dzielił na poszczególne stulecia. Wydano je w dwóch częściach, w latach 1555 i 1568, i od razu stały się wielką sensacją. Rok po ich pełnym wydaniu najstarszy syn Katarzyny Medycejskiej, król Franciszek II, mąż Marii, królowej Szkocji, umarł nagle w wieku 17 lat, 10 miesięcy i 15 dni:

Premier fils, veuve, malhereux manage
Sans nul enfant; deux isles en discorde,
Avant dixhuit incompetant eage
De l’autre près plus bas sera l’accord.

(Pierwszy syn, wdowa, nieszczęśliwe małżeństwo
Bez dzieci; dwie wyspy w niezgodzie,
Przed osiemnastym rokiem życia, nieletni
Młodszy jeszcze drugi, kiedy się zaręczy).

W tym samym roku najmłodszy brat Franciszka, późniejszy Karol IX, liczący 11 lat, został zaręczony z austriacką księżniczką.

Nostradamus przewidział podobno także lądowanie człowieka na Księżycu.

fot.NASA, Alan L. Bean/domena publiczna Nostradamus przewidział podobno także lądowanie człowieka na Księżycu.

Ten pośmiertny sukces zapewnił przepowiedniom powodzenie po wsze czasy. Były w nieskończoność przedrukowywane i odnoszono je do każdego niemal znanego wydarzenia – od łodzi podwodnych i rakiet międzykontynentalnych po śmierć mężczyzn z rodziny Kennedych i lądowanie człowieka na Księżycu.

Niejednoznaczne… ale sugestywne

Nostradamus poprawnie zidentyfikował rodzinę nazwiskiem Saulce, u której mieszkał Ludwik XVI podczas ucieczki do Varennes. Przekonał zarówno Napoleona i Hitlera (który pojawia się u niego jako „Hister”), że ich kariera została zapisana w gwiazdach. Czterowiersze Nostradamusa są niezwykle sugestywne i niejednoznaczne i można je dopasowywać do wszelkich możliwych zbiegów okoliczności. Ale wiele podchodzi tak blisko, że trudno zachować dobre samopoczucie:

Quand la licture du tourbillon versee
Et seront faces de leurs manteaux couvers
La République pars gens nouveaux vexée
Lors blancs et rouges¡ugeront à l’envers.

(Kiedy wiatr porozrzuca śmieci
A peleryny skryją twarze
Republice zamęt przyniosą nowi ludzie
Wtedy biali i czerwoni będą rządzić na wywrót).

Wśród przepowiedni Nostradamusa można znaleźć i takie, które odpowiadają wydarzeniom rewoucji francuskiej.

fot.Jean-Pierre Houël/domena publiczna Wśród przepowiedni Nostradamusa można znaleźć i takie, które odpowiadają wydarzeniom rewolucji francuskiej.

W roku 1792 we Francji rzeczywiście nastała republika, i czerwoni obalili białych. Natomiast jako zwięzły opis życia w XX wieku warto przytoczyć następujący niesamowity czterowiersz:

Les fléaux passées diminue le monde.
Long temps la paix tenes inhabitées:
Seur marcherà par ciel, terre, mer et onde;
Puis de nouveau les guerres suscitées.

(Minęły plagi, świat robi się mniejszy.
Długo panuje pokój na pustych ziemiach:
Człowiek przejdzie bezpiecznie przez powietrze, ląd, morze, fale;
A wtedy na nowo zacznie wszczynać wojny).

Źródło:

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie w ramach monumentalnej pracy profesora Normana Daviesa: Europa. Rozprawa historyka z historią (w przekładzie Elżbiety Tabakowskiej, Znak 2010).

Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst został poddany podstawowej obróbce redakcyjnej, w celu wprowadzenia częstszego podziału akapitów i ujednolicenia zapisu tłumaczenia fragmentów przepowiedni.

Komentarze (2)

  1. Anonim Odpowiedz

    Co tam jakiś .Nostradamus. Prawdziwy prorok to Charlie Chaplin, który nakręcił film o Hitlerze – Wielki Dyktator. Scena w której Dyktator Tumanii – Hynkel bawi się globusem jak piłką, podbijają ja nawet tyłkiem, który to globus ostatecznie, pęka przeszła do historii kina. Film ten powstał w 1940 roku, a premierę miał 15.10.1940, w czasie kiedy Hitler-Hynkel był u szczytu powodzenia i podbił większość europy, a proroczo przewidział obozy koncentracyjne, podczas kiedy zagląda żydów zaczęła się dopiero w połowie 1942 roku po konferencji w Wannsee, na której postanowiono o ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej. Jakoś wielki Nostradamusa tego nie przewidział.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.