Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy to było pierwsze polityczne zabójstwo w dziejach? Naukowcy na tropie zagadki

Rekonstrukcja grobowca z Leubingen.

fot.Wolfgang Sauber/CC BY-SA 4.0 Rekonstrukcja grobowca z Leubingen.

W 1877 roku, niemiecki badacz Friedrich Klopfleisch odkrył szczątki człowieka pochowanego w grobowcu niemal 2 tysiące lat p.n.e. Do dziś niewiele wiadomo na temat tożsamości osoby spoczywającej w starożytnym grobie, ale najświeższe informacje dowodzą, że najprawdopodobniej została ona zamordowana…

Zawartość odkrytego w Leubingen na terenie obecnej Turyngii grobowca stanowiła dla naukowców zagwozdkę od momentu odkrycia. Poza szkieletem tak zwanego księcia z Helmsdorf znaleziono w nim złote spinki do płaszcza, a także sztylet, topory i ostrza wykonane z brązu oraz kamienne kowadło i gliniany garnek. Takich przedmiotów nie pochowano by wraz z właścicielem bez dobrego powodu, jest zatem pewne, że w Leubingen spoczął ktoś bogaty i wpływowy. Co ciekawe, obok szkieletu właściciela grobowca znaleziono również kości ramienia należące do dziecka.

Kim był ów możny pan? To na razie pozostaje w sferze domysłów. Z pewnością kości należą do starszego mężczyzny, co stwierdzono po stanie uzębienia i artretyzmie. W roku 2012 antropolodzy szukali śladów uszkodzeń, które mogłyby powiedzieć nieco więcej na temat przyczyn śmierci, ale niczego nie znaleźli.

Kai Michael i Harald Miller – badacze kultury unietyckiej, do której przypisano rzeczony grobowiec – nie byli usatysfakcjonowani wynikiem analiz i zachęcali kolegów po fachu, by nadal szukali czegokolwiek, co pomoże rozwiązać zagadkę.

Dokładne wyniki najświeższych analiz szkieletu nie są jeszcze dostępne, ale już wiadomo, że pochowany nie zmarł z przyczyn naturalnych. Naukowcom udało się w końcu znaleźć na kościach ślady trzech ran. Przypuszczają jednak, że mogło być ich więcej, choć nawet te, których obecność stwierdzili, mówią dużo o okolicznościach zgonu tajemniczego mężczyzny.

Każda z potwierdzonych w najnowszych badaniach ran mogła być śmiertelna. Zadano je najprawdopodobniej sztyletem lub inną bronią z ostrzem mierzącym co najmniej 15 centymetrów. Jeśli te przypuszczenia okażą się prawdziwe, będzie to dowód na najstarsze w dziejach morderstwo polityczne.

Oprócz szkieletu w grobowcu znaleziono liczne przedmioty świadczące o majętności zmarłego, m.in. złote spinki do płaszcza, a także sztylet, topory i ostrza wykonane z brązu oraz kamienne kowadło i gliniany garnek.

fot.F. Klopfleisch/CC BY 3.0 Oprócz szkieletu w grobowcu znaleziono liczne przedmioty świadczące o majętności zmarłego, m.in. złote spinki do płaszcza, a także sztylet, topory i ostrza wykonane z brązu oraz kamienne kowadło i gliniany garnek.

Analiza umiejscowienia uszkodzeń wykazała, że nieznany zabójca atakował od przodu, a pchnięcie zostawiło ślad na kościach kręgosłupa i łopatki. Według ustaleń ofiara mogła stać przy ścianie i zostać dźgnięta przez żołądek, bądź od góry (co poskutkowało przecięciem arterii i płuca). Podobne metody uśmiercania przeciwników stosowali rzymscy gladiatorzy, co sugeruje, że morderca był doświadczonym wojownikiem.

Być może nigdy nie dowiemy się dokładnie, dlaczego człowiek z Leubingen zginął, a także skąd wzięły się przy nim kości dziecka. Jest jednak bardzo możliwe, że zamordował go ktoś z jego najbliższego otoczenia, kto mógł podejść na tyle blisko, by móc wykonać całą serię śmiertelnych ataków.

Pierwotna pomyłka co do przyczyny zgonu księcia z Hemsdorf nie jest szczególnym przypadkiem w archeologii. Naukowcom zdarza się pomylić nawet płeć zmarłego. Tak było w przypadku pewnej wojowniczej wikińskiej księżniczki, którą przez ponad 100 lat uznawano za mężczyznę.

Źródła informacji:

  1. Bronze Age regicide? German forensics team say prince of Helmsdorf was murdered, DW (dostęp: 22.12.2018).
  2. Mike McRae, 4,000 Years Ago a ‚Prince’ Fell Victim to Oldest Known Political Assassination, Science Alert (dostęp: 22.12.2018).
  3. New Thoughts on the Death of the „Prince of Helmsdorf”, „Archeology” (dostęp: 22.12.2018).

Komentarze (1)

  1. Archeolog od unietyc Odpowiedz

    Jestem specjalista od tego odcinka dziejow. Jedna prosba. Niech pani nigdy wiecej nie pisze na ten temat. Ten tekst to same bzdury oraz belkot naukowy. Tego sie nie da czytac.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.