Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Naukowcy z PAN nie wytrzymali. Ich zdaniem wypowiedzi ministra Glińskiego są żenujące i nie licują z godnością urzędnika państwowego

Piotr Gliński. Zdjęcie zrobione podczas pierwszego posiedzenia Sejmu RP VIII kadencji (fot. Piotr Drabik, lic. CC BY 2.0)

fot.Piotr Drabik, lic. CC BY 2.0 Piotr Gliński. Zdjęcie zrobione podczas pierwszego posiedzenia Sejmu RP VIII kadencji (fot. Piotr Drabik, lic. CC BY 2.0)

W listopadzie minister Piotr Gliński stwierdził, że PiS jest traktowany przez opozycję „jak Żydzi przez Goebbelsa”. To sformułowanie, które pojawiło się w wywiadzie prasowym, wywołało falę oburzenia w różnych środowiskach. Teraz skomentowali je naukowcy z PAN. I nie są to miłe słowa.

Dla przypomnienia, wicepremier Gliński w listopadzie udzielił wywiadu tygodnikowi „Wprost”. W rozmowie z dziennikarzami przedstawił swoje przekonania co do tego, w jaki sposób opozycja konstruuje narrację na temat partii rządzącej. Jak stwierdził:

Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczyć, delegitymizować, mamy być traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa. Ma wzbudzić obrzydzenie.

Te słowa polityka wywołały ogromne oburzenie wielu środowisk, w tym żydowskich. Ambasada Izraela w Warszawie w oficjalnym oświadczeniu napisała, ze ta wypowiedź świadczy o głębokiej ignorancji i braku wrażliwości oraz zaleciła Piotrowi Glińskiemu wizytę w Instytucie Pamięci Yad Vashem i bliższe zapoznanie się z przywoływaną przez niego tematyką.

Ten pan nie mówi w naszym imieniu

Teraz swoją cegiełkę postanowili dołożyć koledzy ministra z Polskiej Akademii Nauk. Rada Naukowa Instytutu Filozofii i Socjologii PAN wystosowała oficjalne oświadczenie, w którym podkreśla, że wypowiedzi Piotra Glińskiego nie są reprezentatywne dla środowiska IFiS PAN.

Warto zaznaczyć, że wicepremier jest członkiem rady Instytutu oraz kierownikiem Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego. W oświadczeniu przyjętym większością głosów możemy przeczytać między innymi o tym, że minister stara się podporządkować kulturę jednolitej opcji ideowej oraz narusza zasady funkcjonowania instytucji publicznych, a także lekceważy głos środowiska, decydując o zmianach kadrowych. Co więcej:

Niepokoi i razi też ton wielu wypowiedzi. Za szczególnie żenujące uznajemy niedawne porównanie języka używanego w odniesieniu do partii rządzącej, którą reprezentuje m.in. Piotr Gliński, do języka, którym propaganda III Rzeszy posługiwała się wobec Żydów. Takie działania i wypowiedzi uważamy za nielicujące z godnością urzędnika państwowego.

Na chwilę obecną wicepremier nie odniósł się do słów naukowców z PAN.

Źródła informacji:

  1. Ambasada Izraela o słowach Glińskiego: zalecalibyśmy wizytę w Yad Vashem, onet.pl [dostęp 21.12.2018].
  2. Naukowcy z PAN wydali oświadczenie ws. Glińskiego. Piszą m. in. o „żenującym porównaniu językowym”, gazeta.pl [dostęp 21.12.2018].
  3. Oświadczenie Rady Naukowej IFiS PAN z dn. 19 grudnia 2018 r., ifispan.pl [dostęp 21.12.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.