Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Muzeum Historii Polski z jeszcze większym budżetem i gotowe na początku roku 2021. Jest nowa uchwała rządu

Wizualizacja budynku Muzeum Historii Polski

fot.muzhp.pl/WXCA/CC BY 3.0 PL Wizualizacja budynku Muzeum Historii Polski

Rząd kolejny raz podwyższył kwotę przeznaczoną na budowę Muzeum Historii Polski. Według nowej uchwały przez sześć lat – od 2016 do 2021 w sumie wydane zostanie 757 milionów złotych.

O uchwale informował rząd, potwierdził to również na Twitterze minister Piotr Gliński. „Budowa nowych instytucji trwa. Rada Ministrów przyjęła uchwałę o budowie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli za 750 mln zł” – napisał wczoraj.

To już kolejny taki krok. w październiku znowelizowano uchwałę, podnosząc budżet z 310 do 659 milionów złotych i wydłużając czas organizacji i budowy do 2020 roku. Teraz planowany koniec wyznaczono na luty 2021 roku, a ilość pieniędzy zwiększono o kolejne 98 milionów do 757 ze względu na przekroczenie zakładanego budżetu budowy i organizacji wystawy stałej.

Wizualizację i aktualny projekt siedziby przedstawiła pracownia WXCA, która kilka lat temu wygrała konkurs. Przetarg na wykonawcę budowy został rozstrzygnięty z końcem stycznia – stąd opisywane zmiany poruszone na posiedzeniu rządu w tym tygodniu.

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Na razie nie ma stałej siedziby; ta ma zostać wybudowana według wspomnianego projektu na terenie Cytadeli Warszawskiej i stanowić kompleks razem z Muzeum Katyńskim, nowym Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum X Pawilonu.

Wizualizacja wnętrza muzeum

fot.muzhp.pl/WXCA/CC BY 3.0 PL Wizualizacja wnętrza muzeum

Na razie spora część działalności MHP dotyczy Internetu. Pod egidą organizacji działają między innymi bazy czasopism pełnotekstowych (www.bazhum.muzhp.pl) i bibliograficzna (www.bazhum.pl), ale też wystawy cyfrowe oraz odbywa się wiele konkursów i akcji promocyjnych.

Przy okazji informacji o MHP Piotr Gliński zwrócił uwagę, że powstają również inne placówki – Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Kresów (być może w Lublinie) oraz Muzeum Sybiru (w Białymstoku?). „- Planujemy kolejne” – dodał.

Źródła:

  1. Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie”, premier.gov.
  2. Minister kultury: rząd przyjął uchwałę ws. budowy Muzeum Historii Polski za 750 mln zł, dzieje.pl.
  3. muzhp.pl.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.