Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sąd odrzucił wniosek fundacji Czartoryskich o likwidację. Zandberg komentuje: Państwo, które samo siebie traktuje poważnie, powinno tę sprawę wyjaśnić

Dama z łasiczką, obraz Leonarda DaVinci (fot. Cezary Piwowarski, lic. GNU FDL)

fot.Cezary Piwowarski, lic. GNU FDL Dama z łasiczką, obraz Leonarda DaVinci (fot. Cezary Piwowarski, lic. GNU FDL)

Krakowski sąd zdecydował o oddaleniu wniosku wystosowanego przez Fundację Książąt Czartoryskich. Przedstawiciele organizacji chcieli jej rozwiązania i rozpoczęcia procedury jej likwidacji.

Pisaliśmy niedawno na temat likwidacji fundacji Czartoryskich. Jej przedstawiciele opublikowali w internecie oświadczenie o tym, że pod koniec zeszłego roku zapadła decyzja o likwidacji fundacji, która zdaniem zarządu zakończyła swoją misję określoną w statucie oraz nie posiada środków na działalność (to formalne przesłani do rozwiązania). To drugie uzasadnienie budzi spore emocje ponieważ organizacja w 2016 roku uzyskała około 400 000 000 złotych ze sprzedaży skarbowi państwa kolekcji książąt Czartoryskich, w skład której wchodzi między innymi słynna „Dama z łasiczką”. Te pieniądze zostały wytransferowane do Księstwa Liechtensteinu (uznawanego za europejski raj podatkowy) do nowo założonej fundacji. Aby wszcząć procedurę likwidacyjną, przedstawiciele organizacji złożyli do sądu wniosek w tej sprawie.

Dokumenty przedłożone zostały w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia, XI Wydziale Gospodarczym KRS. Przedstawiciele organu po zapoznaniu się z wnioskiem wezwali organizację do uzupełnienia braków we wniosku, między innymi udostępnienia sądowi sprawozdań finansowych pokazujących zaistnienie przesłanki do likwidacji w postaci wyczerpania środków finansowych i majątku. W materiale przygotowanym na ten temat przez „Fakt” możemy zapoznać się z decyzją Sądu Okręgowego w Krakowie. Biuro Prasowe Sądu Okręgowego w Krakowie na pytania o fundację odpowiedziało:

Uprzejmie informuję, iż pismem dnia 19.03.2018 r. fundacja (Fundacja Książąt Czartoryskich – red.) przesłała rachunek zysków i strat, bilans za 2017 rok oraz oświadczenie likwidatora. Postanowieniem z dnia 29.03.2018 r. Sąd oddalił wniosek o zarejestrowanie rozwiązania i otwarcia likwidacji fundacji.

Odzyskanie Damy z łasiczką (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Odzyskanie Damy z łasiczką (fot. domena publiczna)

Z tego samego materiału dowiadujemy się także, że partia Razem złożyła w sprawie transferu środków finansowych fundacji i jej likwidacji wniosek o kontrolę do CBA i Krajowej Administracji Skarbowej. Przewodniczący ugrupowania Adrian Zandberg w rozmowie z Dariuszem Grzędzińskim „Faktu” stwierdza:

Służby powinny sprawdzić powiązania osób, które podejmowały te decyzje z siecią firm i fundacji rodziny Czartoryskich. Przede wszystkim powinny sprawdzić, jaką rolę odegrał pan Maciej Radziwiłł. Chodzi o brata ówczesnego ministra zdrowia w rządzie PiS Konstantego Radziwiłła. Teraz Maciej Radziwiłł ma zasiadać w radzie nowej fundacji poza granicami Polski. […]

To dziwna historia – tuż przed podpisaniem umowy pomiędzy Fundacją Czartoryskich a ministrem Glińskim do zarządu fundacji wchodzi brat innego ministra z rządu. Następnie umowa zostaje podpisana i część środków trafia do fundacji za granicą, w której władzach jest tenże brat oraz do innej fundacji w Polsce, w której władzach również zasiada. Państwo, które samo siebie traktuje poważnie, powinno tę sprawę wyjaśnić.      

O sprawie likwidacji Fundacji Książąt Czartoryskich zrobiło się głośno po publikacji tygodnika „Przegląd”. W materiale dziennikarz stawia pytanie: „Jak można mieć pół miliarda złotych na koncie i w ciągu roku wszystko stracić?”.

Źródła informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.