Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Narodowy Instytut Dziedzictwa właśnie otrzymał kilkadziesiąt milionów złotych na pokazanie nam zabytków

Siedziba Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Łazienkach (fot. Wistula, lic. CC BY 3.0)

fot.Wistula, lic. CC BY 3.0 Siedziba Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Łazienkach (fot. Wistula, lic. CC BY 3.0)

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło konkurs, w którym Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa się poszczęściło. „Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dóbr kultury – zabytków oraz grobów i cmentarzy wojennych” właśnie otrzymała dofinansowanie w wysokości 31,5 miliona złotych.

Narodowy Instytut Dziedzictwa to instytucja podległa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która zajmuje się szeroko pojętą ochroną dziedzictwa kulturowego i zabezpieczaniem go dla przyszłych pokoleń. NID zgłosiło do konkursu „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego” projekt „Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dóbr kultury – zabytków oraz grobów i cmentarzy wojennych”.

W jego ramach instytucja ma udostępnić użytkownikom portali zabytek.pl oraz mapy.zabytek.gov.pl informacje o wszystkich zabytkach nieruchomych i archeologicznych objętych krajową ewidencją zabytków oraz o grobach i cmentarzach wojennych.

Dla wszystkich, którzy przyjdą po nas

Digitalizacja tych zabytków pozwoli zabezpieczyć je dla kolejnych pokoleń. Instytut posiada już w swoich zbiorach 840 000 dokumentów, które dotyczą różnych obszarów jego działalności (w sumie jest to 3 500 000 stron). Jak pisze portal naszemiasto.pl:

Ogromna wartość i znaczenie zasobu polega na tym, że stanowi on unikatową kolekcję tego typu obejmującą swym zakresem kompletną dokumentację ewidencyjną zabytków nieruchomych i archeologicznych (również tych nieistniejących stanowiąc niekiedy jedyny ślad po istniejących niegdyś obiektach) oraz wszystkich cmentarzy i grobów wojennych zidentyfikowanych do tej pory na terenie naszego kraju.

Projekt digitalizacji zajął drugie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, zdobywając tym samym ogromne dofinansowanie. Jak wyjaśnia serwis, na całe przedsięwzięcie Instytut ma przeznaczyć 37 264 029,10, z czego 5 727 481,28 stanowi dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a reszta to grant konkursowy. Dzięki temu już za trzy lata będziemy mieć dostęp do cyfrowych materiałów, które z pewnością ułatwią pracę historykom.

Źródła informacji:

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa przeprowadzi największą digitalizację zabytków w Polsce, skierniewice.naszemiasto.pl [dostęp 20.12.2018].
  2. Wielki sukces Narodowego Instytutu Dziedzictwa, nid.pl [dostęp 20.12.2018].
  3. Zakończenie oceny wniosków o dofinansowanie w III konkursie dla Poddziałania 2.3.2 POPC, cppc.gov.pl [dostęp 20.12.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.