Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Narodowy Instytut Dziedzictwa właśnie otrzymał kilkadziesiąt milionów złotych na pokazanie nam zabytków

Siedziba Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Łazienkach (fot. Wistula, lic. CC BY 3.0)

fot.Wistula, lic. CC BY 3.0 Siedziba Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Łazienkach (fot. Wistula, lic. CC BY 3.0)

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło konkurs, w którym Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa się poszczęściło. „Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dóbr kultury – zabytków oraz grobów i cmentarzy wojennych” właśnie otrzymała dofinansowanie w wysokości 31,5 miliona złotych.

Narodowy Instytut Dziedzictwa to instytucja podległa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która zajmuje się szeroko pojętą ochroną dziedzictwa kulturowego i zabezpieczaniem go dla przyszłych pokoleń. NID zgłosiło do konkursu „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego” projekt „Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dóbr kultury – zabytków oraz grobów i cmentarzy wojennych”.

W jego ramach instytucja ma udostępnić użytkownikom portali zabytek.pl oraz mapy.zabytek.gov.pl informacje o wszystkich zabytkach nieruchomych i archeologicznych objętych krajową ewidencją zabytków oraz o grobach i cmentarzach wojennych.

Dla wszystkich, którzy przyjdą po nas

Digitalizacja tych zabytków pozwoli zabezpieczyć je dla kolejnych pokoleń. Instytut posiada już w swoich zbiorach 840 000 dokumentów, które dotyczą różnych obszarów jego działalności (w sumie jest to 3 500 000 stron). Jak pisze portal naszemiasto.pl:

Ogromna wartość i znaczenie zasobu polega na tym, że stanowi on unikatową kolekcję tego typu obejmującą swym zakresem kompletną dokumentację ewidencyjną zabytków nieruchomych i archeologicznych (również tych nieistniejących stanowiąc niekiedy jedyny ślad po istniejących niegdyś obiektach) oraz wszystkich cmentarzy i grobów wojennych zidentyfikowanych do tej pory na terenie naszego kraju.

Projekt digitalizacji zajął drugie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, zdobywając tym samym ogromne dofinansowanie. Jak wyjaśnia serwis, na całe przedsięwzięcie Instytut ma przeznaczyć 37 264 029,10, z czego 5 727 481,28 stanowi dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a reszta to grant konkursowy. Dzięki temu już za trzy lata będziemy mieć dostęp do cyfrowych materiałów, które z pewnością ułatwią pracę historykom.

Źródła informacji:

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa przeprowadzi największą digitalizację zabytków w Polsce, skierniewice.naszemiasto.pl [dostęp 20.12.2018].
  2. Wielki sukces Narodowego Instytutu Dziedzictwa, nid.pl [dostęp 20.12.2018].
  3. Zakończenie oceny wniosków o dofinansowanie w III konkursie dla Poddziałania 2.3.2 POPC, cppc.gov.pl [dostęp 20.12.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.