Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Konkurs o Nagrodę im. prof. Kotarbińskiego rozstrzygnięty. Zwycięzcą prof. Andrzej Friszke  

Andrzej Friszke (fot. Dawid Skoblewski, lic. CC BY 2.5)

fot.Dawid Skoblewski, lic. CC BY 2.5 Andrzej Friszke (fot. Dawid Skoblewski, lic. CC BY 2.5)

W niedzielę rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu o Nagrodę im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawaną przez Uniwersytet Łódzki. Kapituła postanowiła nią uhonorować prof. Andrzeja Friszkego za książkę „Sprawa jedenastu”, poświęconą uwięzieniu przywódców „Solidarności” i „KOR”.

Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawana jest za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych.

Uniwersytet Łódzki ufundował ją aby w ten sposób uczcić pamięć swojego pierwszego rektora. Z prestiżowym wyróżnieniem wiąże się także gratyfikacja finansowa, która opiewa na kwotę 50 000 złotych.

Kapituła konkursu, pod przewodnictwem rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoniego Różalskiego, brała pod uwagę 70 dzieł, które ukazały się w 2017 roku. Wyłonienie spośród nich najlepszego nie było łatwym zadaniem.

Jak czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Prasowej, w finale oprócz nagrodzonej pracy znalazły się książki Moniki Bobako – „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”, Adama Dyrdy – „Spory teoretyczne w prawoznawstwie. Perspektywa holistycznego pragmatyzmu”, Piotra Madajczyka – „Marzenie o narodzie doskonałym. Między biopolityką a etnopolityką” oraz Nataszy Szutty – „Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?”.

Książka prof. Andrzeja Friszkego „Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984” (Znak Horyzont 2018).

Laureatem nagrody został Andrzej Friszke. Profesor od lat związany jest z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W swojej książce „Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ Solidarność i KSS KOR 1981-1984”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont, zajął się największą sprawą karną z okresu PRL (po roku 1956), w której głównymi oskarżonymi była grupa opozycjonistów. Jak sam podkreśla, starał się opowiedzieć o próbie, jaką przeszli zarówno więźniowie, jak i świadkowie tamtych wydarzeń.

Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego przyznawana jest od 2015 roku, kiedy to została ufundowana z okazji obchodów siedemdziesięciolecia Uniwersytetu Łódzkiego. Wraz z każdą kolejną edycją zyskuje coraz większy prestiż, udowadniając, że w Polsce humanistyka ma się doskonale.

Źródła informacji:

  1. Andrzej Friszke laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego, wirtualynywydawca.pl [dostęp 27.11.2018].
  2. Łódź/ Prof. Andrzej Friszke laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego, naukawpolsce.pap.pl [dostęp 27.11.2018].
  3. Prof. Andrzej Friszke odebrał Nagrodę im. Kotarbińskiego w konkursie Uniwersytetu Łódzkiego, plus.dzienniklodzki.pl [dostęp 27.11.2018].

Kup nagrodzoną książkę w naszej księgarni:

 

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.