Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Prof. Jerzy Kochanowski laureatem nagrody im. Giedroycia. Wydawca komentuje „Jesteśmy dumni!”

Prof. Jerzy Kochanowski (fot. Bartosz Proll, UMCS)

fot.Bartosz Proll, UMCS Prof. Jerzy Kochanowski (fot. Bartosz Proll, UMCS)

W trakcie uroczystej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie wręczono nagrodę literacką im. Jerzego Giedroycia. Jej laureatem został prof. Jerzy Kochanowski za książkę „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957”.

Nagrodę im. Jerzego Giedroycia zaczęto przyznawać w 2001 roku. Ustanowione przez senat UMCS wyróżnienie trafia do osób, które zajmują się badaniem dziedzictwa paryskiej „Kultury” lub kontynuują naukowe przesłanie Jerzego Giedroycia. Nagrodę przyznaje specjalna kapituła, w skład której wchodzi szerokie gremium naukowców, obejmujące między innymi prof. Stanisława Michałowskiego (obecnego rektora UMCS), prof. Andrzeja Chwalbę, czy prof. Andrzeja Friszke. Jak możemy przeczytać na stronie uczelni:

Do konkursu mogą być zgłaszane „monografie i wydawnictwa zbiorowe, opublikowane w ciągu pełnych dwóch lat kalendarzowych poprzedzających rok przyznania nagrody, oparte na niewykorzystanych dotąd lub na nowo zinterpretowanych materiałach źródłowych i wnoszące nowe ustalenia do stanu badań nad daną problematyką”

Do tegorocznego konkursu zgłoszonych zostało siedem publikacji, z których najlepszą okazała się „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957”, autorstwa prof. Jerzego Kochanowskiego. To nowatorska publikacja, która przedstawia okres tuż po śmierci Bieruta z perspektywy zwykłego człowieka.

Wręczenie nagrody prof. Kochanowskiemu (fot. Bartosz Proll, UMCS)

fot.Bartosz Proll, UMCS Wręczenie nagrody prof. Kochanowskiemu (fot. Bartosz Proll, UMCS)

Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, co dał Polakom październik ’56. Opowiada o ówczesnym życiu, codzienności i marzeniach. Wyniki obrad kapituły ogłoszono 14 września, w rocznicę śmierci patrona nagrody. Oprócz dyplomu laureat otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych.

O komentarz w sprawie wyróżnienia dla tej publikacji poprosiliśmy wydawcę książki. Maciej Gablankowski, dyrektor wydawnictwa Znak Horyzont wyjaśnił nam, z czego jego zdaniem wynika wybór tej pracy:

Jerzy Kochanowski to ten typ historyka, który patrzy na dość dobrze znany przecież okres naszej historii i dostrzega w jego dziejach coś, czego nikt inny nie widział. Na dodatek umie o tym ciekawie opowiedzieć. Jesteśmy bardzo dumni z wydania jego książki i z tej Nagrody.

Źródła informacji:

  1. Nagroda im. Jerzego Giedroycia, umcs.pl [dostęp 27.10.2018]
  2. UMCS. Nagroda im. Jerzego Giedroycia przyznana, wyborcza.pl [dostęp 27.10.2018]

Przeczytaj nagrodzoną książkę:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.