Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Styropian. Dlaczego ten materiał budowlany stał się symbolem walki z komuną?

Styropian (fot. Phyrexian, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Phyrexian, lic. CC BY-SA 3.0 Styropian (fot. Phyrexian, lic. CC BY-SA 3.0)

„»Kaczory« były nierozłączne podczas ubiegłorocznych strajków w Stoczni Gdańskiej, po bratersku śpiąc na jednym płacie styropianu” – przypominała Gazeta Wyborcza w maju 1989 roku.

Określenie „styropian” odnoszone było zwłaszcza do grupy ludzi związanych ideowo z heroicznymi chwilami tzw. pierwszej „Solidarności” (z lat 1980–1981).

Grupę tę tworzyli ludzie uczestniczący w strajkach okupacyjnych w Stoczni Gdańskiej, podczas których jedynym materiałem izolującym od zimnej podłogi były płyty styropianowe, które dzięki temu najlepiej nadawały się na posłania.

Jeden z nas, bo też spał na styropianie

Spopularyzował to określenie Lech Wałęsa. Wypowiadając się na temat powołania przez Sejm (24 sierpnia 1989 roku) Tadeusza Mazowieckiego na stanowisko premiera, powiedział:

Na pewno Tadeusz Mazowiecki zrobi coś więcej aniżeli ktokolwiek inny na jego miejscu. (…) Premier jest jednym z nas, tak jak wtedy, gdy razem z nami spał na styropianie.

Wcześniej „styropian” pojawił się 9 maja 1989 roku, gdy w drugim numerze „Gazety Wyborczej” przedstawiano kandydatów do Senatu, m.in. braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, pisząc: „»Kaczory« były nierozłączne podczas ubiegłorocznych strajków w Stoczni Gdańskiej, po bratersku śpiąc na jednym płacie styropianu”.

Tadeusz Mazowiecki (fot. Artur Klose, lic. CCA-SA 2.0 Generic)

fot.Artur Klose, lic. CCA-SA 2.0 Generic Tadeusz Mazowiecki (fot. Artur Klose, lic. CCA-SA 2.0 Generic)

„Wy macie za dużo, a razem na styropianie spaliśmy”

Później określenie zaczęło być przywoływane, gdy okazało się, że nie każdy, kto walczył o wolną Polskę, może w niej teraz żyć dostatnio.

Lech Wałęsa w audycji Lato z radiem 18 sierpnia 1992 roku mówił: „No, oczywiście ktoś powie: ale wy macie za dużo, a razem na styropianie spaliśmy. Tylko, że ja bym z przyjemnością zamienił się tym miejscem i tym, co mam – tylko jaki efekt byłby?” oraz „A ze styropianu jeden jeździ samochodem, a drugi rowerem. To wszystko denerwuje, ale opamiętajmy się”.

Źródło:

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie jako jedno z haseł Leksykonu polskich powiedzeń historycznych. Pozycja autorstwa Macieja Wilamowskiego, Konrada Wnęka i Lidii A. Zyblikiewicz została opublikowana nakładem wydawnictwa Znak w 1998 roku.

Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia, podział akapitów oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst poddano podstawowej obróbce redakcyjnej.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.