Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy odkrycie angielskich archeologów przybliża nas do poznania prawdy o roli Stonehenge?

Najsłynniejszym neolitycznym kamiennym kręgiem jest Stonehenge.

fot.garethwiscombe Najsłynniejszym neolitycznym henge jest Stonehenge.

W angielskiej miejscowości Newbold-on-Stour w hrabstwie Warwickshire w trakcie przygotowań do budowy domów natrafiono na resztki neolitycznego ziemnego kręgu. Prace budowlane czym prędzej przerwano i wezwano na miejsce archeologów.  

Zbadawszy znalezisko naukowcy ogłosili, że udało się natrafić na liczący sobie 4000 lat monument typu henge. Pochodzące z neolitu tego typu budowle występują na Wyspach Brytyjskich w dość dużej ilości, a najsłynniejszym z nich (choć nie największym) jest Stonehenge. Cel, w jakim prehistoryczni ludzie wznosili te konstrukcje, pozostaje jak dotąd nieznany.

Oprócz resztek ziemnego kręgu archeolodzy odkopali też szczątki pięciu osób pochowanych w jego bezpośredniej bliskości. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że wykorzystanie henge jako miejsca pochówku było pierwotnym zamiarem jego twórców. Zdaniem badaczy jest bardzo możliwe, że groby są o wiele późniejsze niż sam monument. Prawdopodobnie zwłoki złożono przy kręgu, gdyż był on najbardziej imponującą budowlą w okolicy i uznano, że jego sąsiedztwo godnie upamiętni zmarłych.

W ostatnim czasie w hrabstwie Warwickshire odkryto łącznie pięć henge. Byś może dzięki staraniom naukowców uda się wręcz ustalić co skłoniło przodków Brytyjczyków do ich wzniesienia.

Źródła informacji:

 • Megan Gannon,  Henge Monument and Mysterious Burials Uncovered in England, LiveScience.

Komentarze (3)

 1. Kiki Odpowiedz

  Halo, to nie byli przodkowie Brytyjczyków, tylko ludność zamieszkująca tam w okresie neolitu. Zanim zamieszkali tam Brytowie, których ewentualnie możnaby uznać za przodków Brytyjczyków, minęło wiele tysiącleci…

 2. Kiki Odpowiedz

  Hola, hola, to nie byli przodkowie Brytyjczyków, ale ich poprzednicy, czyli ludność zamieszkująca tam w okresie neolitu.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Łukasz Czarnecki Odpowiedz

   Szanowna/Szanowny Kiki
   Oczywiście ma Pani/Pan rację- ludność neolityczna nie jest przodkami Brytyjczyków. Po prawdzie mówiąc Brytowie też nie,bo zostali przecież podbici przez Sasów, których z kolei zwyciężyli Normanowie. Pisząc o „przodkach Brytyjczyków” użyłem figury retorycznej. Choć jakby tu nie patrzeć ani Brytowie, ani Sasi, ani Normanowie nie wyrżnęli w pień swoich poprzedników, więc gdyby zbadać DNA przeciętnego Smitha można zapewne znaleźć i geny ludności neolitycznej.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.