Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Antysemityzm w liczbach. Szokujące wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie CNN

Żydzi z lubelskiego getta, 30 grudnia 1939 roku (fot. Bundesarchiv, Bild 183-E13880, lic. CC-BY-SA 3.0)

fot.Bundesarchiv, Bild 183-E13880, lic. CC-BY-SA 3.0 Żydzi z lubelskiego getta, 30 grudnia 1939 roku (fot. Bundesarchiv, Bild 183-E13880, lic. CC-BY-SA 3.0)

Niedługo przed strzelaniną w Pittsburghu CNN zleciło agencji sondażowej przeprowadzenie badań odnośnie wiedzy na temat Holokaustu w Europie. Ankiety przeprowadzono w siedmiu krajach, a ich wyniki są wprost zatrważające. Czy grozi nam powtórka mrocznej historii?

Wśród respondentów sondażu znaleźli się obywatele Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Austrii, Węgier, Polski i Szwecji. W badaniu udział wzięło nieco ponad 7000 osób, z każdego z wymienionych krajów po około 1000.

Wywiady przeprowadzano od 7 do 20 września. Jak podkreśla stacja, sondaż został zlecony i przeprowadzony zanim doszło do strzelaniny w Pittsburghu. 27 października 2018 roku w miejscowej synagodze Drzewo Życia 46-letni Amerykanin otworzył ogień do modlących się. Zginęło wówczas 11 osób, a 6 zostało rannych.

Według badania Pew Research Center’s Global Religious Landscape 0,2% światowej populacji stanowią Żydzi. Tymczasem według sondażu przeprowadzonego dla CNN, 25% Węgrów uważa, że co piąty człowiek na świecie jest Żydem.

W Europie co piąty dorosły jest zdania, że Żydzi mają zbyt duże wpływy w mediach, a w Polsce i na Węgrzech uważa tak więcej niż 25% respondentów. Co dziesiąty dorosły Europejczyk ma niechętny stosunek do Żydów, a jedna trzecia Austriaków uważa, że mają oni zbyt duże wpływy w sektorze finansowym.

Zatrważające są jednak przede wszystkim wyniki badań dotyczące świadomości Zagłady. Okazuje się, że w ojczyźnie Adolfa Hitlera – Austrii – aż 12% młodych osób przyznało, że nigdy nie słyszało o Holokauście. Jednocześnie jedna trzecia przebadanych przez agencję sondażową osób jest zdania, że państwo Izrael używa Holokaustu dla usprawiedliwiania swoich działań, przy czym w Polsce z tą opinią zgadza się połowa respondentów.

Żydzi z siedleckiego getta wsiadający do pociągu do obozu zagłady w Treblince.

fot.domena publiczna Żydzi z siedleckiego getta wsiadający do pociągu do obozu zagłady w Treblince.

Dwie trzecie Europejczyków uważa, że upamiętnianie Holokaustu jest sposobem zapobieżenia takim potwornościom w przyszłości. Co ciekawe, w Polsce na której terytorium działały najpotworniejsze niemieckie obozy koncentracyjne, odsetek osób podzielających to zdanie wzrasta do 80%. Jedna trzecia Europejczyków stoi na stanowisku, że upamiętnianie Holokaustu odwraca uwagę od innych potworności, jakie dzieją się dzisiaj. Odsetek respondentów wyrażający podobną opinię jest nawet wyższy w Niemczech, Austrii, Polsce i na Węgrzech.

40% respondentów uważa, że w ich krajach Żydzi są narażeni na przemoc na tle rasowym. 44% zauważa tendencje wzrostowe antysemityzmu w swoich krajach. 28% respondentów uważa, że antysemityzm w ich kraju jest odpowiedzią na działania państwa Izrael. Kiedy ankietowanych zapytano, jaki procent świata jest żydowski, dwie trzecie odpowiedziało, że za wysoki.

Źródła informacji:

 1. A Shadow Over Europe, edition.cnn.com [dostęp 30.11.2018].
 2. CNN: Cień antysemityzmu unosi się nad Europą. Przepytano również Polaków, radiozet.pl [dostęp 30.11.2018].
 3. Wstrząsające badanie. Antysemityzm w natarciu w Europie, national-geographic.pl [dostęp 30.11.2018].

Komentarze (5)

  • Anna Nowak Odpowiedz

   No i co z tego ma wynikać? Ten artukuł nie jest o „żydokomunie”, tylko o stosunku przeciętnych Europejczyków do przeciętnych Żydów, którzy nikogo nie zabijali. Może należłoby nauczyć się czytać?

 1. gnet Odpowiedz

  A ja się zastanawiam czy Zydzi kiedys mieli narodowosc. Teraz to Izrael dosyc sztuczny twór ale mini państewko które ma jaja. Podporzadkowało sobie politycznie drugie prożydowskie państwo- USA, tez chodzi mi o Holywood, wpływa realnie na politykę
  Europy, realizuje swoja wersje historii- holokaust. Gnębi Palestynę. Gdy dano im państwowosć sa Izraelitami a kiedys to chyba tylko religia i jidisz ich spajało na ziemiach i innych nacji.

 2. Jacek Odpowiedz

  CNN i badania. Nie żartujcie. Zdecydujcie się wreszcie, czy portal reprezentuje naukę, czy modne dziś spierdo…nie umysłowe. Jak robi się z Holocaustu gieszeft, to czego można się spodziewać? Rośnie liczba „antysemitów”, bo to są obecnie ci, których nie lubią Żydzi…

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.