Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Krzywa Wieża w Pizie jest… nieco mniej krzywa

Krzywa Wieża w Pizie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli architektonicznych Włoch.

fot.Fra Ganda/CC BY-SA 3.0 Krzywa Wieża w Pizie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli architektonicznych Włoch.

Dzięki wytężonej pracy grupy specjalistów, którym powierzono zadanie ustabilizowania jednego z najbardziej rozpoznawalnych architektonicznych symboli Włoch, słynna Krzywa Wieża stoi nieco bardziej prosto. „Jest lepiej niż zakładaliśmy” – mówią eksperci.

Prace trwały dwie dekady i – z punktu widzenia laika – ich efekty nie prezentują się specjalnie spektakularnie.

W ciągu ostatnich 20 lat nachylenie udało się zredukować o… 4 centymetry. „Wieża pochyla się o około pół stopnia mniej” – mówi z dumą profesor geotechniki z Pisa University, Nunziante Squeglia.

Ale, choć różnicę trudno dostrzec gołym okiem, ma ona niebagatelne znaczenie dla przyszłości tego nietypowego zabytku. Jeden z ekspertów zajmujących się monitorowaniem nachylenia wieży, profesor Salvatore Settis podkreśla: „To tak, jakbyśmy »odmłodzili« ją o 200 lat”.

Jak to możliwe? Naukowcom udało się odwrócić dwa wieki działania grawitacji, obecnie więc dzwonnica jest przekrzywiona w takim stopniu, jak u progu XIX stulecia.

Budowę wieży rozpoczęto w 1173 roku, ale nim ukończono trzecie piętro było już jasne, że ze względu na miękki piasek i glinę w podłożu budynek nie będzie stał prosto. Prace ukończono dopiero w XIV wieku – i od tego czasu dzwonnica przechylała się coraz bardziej.

W latach 90. Krzywą Wierzę próbowano stabilizować za pomocą 800-tonowej przeciwwagi.

fot.R. Gebhardt/CC BY-SA 3.0 W latach 90. Krzywą Wierzę próbowano stabilizować za pomocą 800-tonowej przeciwwagi.

W 1990 roku nachylenie wynosiło już 5 stopni. Aby uratować słynną budowlę przed zawaleniem, trzeba było sięgnąć po fachową pomoc. Na czele powołanej specjalnie do tego celu grupy stanął włoski inżynier i geotechnik o polskich korzeniach – profesor Michele Jamiolkowski.

Po usunięciu gruntu w odpowiednich miejscach, założeniu stalowych obręczy na trzeciej kondygnacji oraz zakotwiczeniu budynku przy pomocy stalowych lin wieża zaczęła się prostować. Do 2001 roku udało się ją odchylić o 45 centymetrów, a od tego czasu do chwili obecnej o kolejne 4. Raczej jednak nie ma co liczyć na to, że kiedykolwiek stanie zupełnie prosto.

Źródła informacji:

  1. E. Povoledo, Leaning Tower of Pisa Now Tilts a Little Less. 1.5 Inches Less, New York Times [dostęp: 24.11.2018].
  2. N. Squires, Leaning Tower of Pisa is now leaning a little less, experts say, The Telegraph [dostęp: 24.11.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.