Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Krzywa Wieża w Pizie jest… nieco mniej krzywa

Krzywa Wieża w Pizie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli architektonicznych Włoch.

fot.Fra Ganda/CC BY-SA 3.0 Krzywa Wieża w Pizie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli architektonicznych Włoch.

Dzięki wytężonej pracy grupy specjalistów, którym powierzono zadanie ustabilizowania jednego z najbardziej rozpoznawalnych architektonicznych symboli Włoch, słynna Krzywa Wieża stoi nieco bardziej prosto. „Jest lepiej niż zakładaliśmy” – mówią eksperci.

Prace trwały dwie dekady i – z punktu widzenia laika – ich efekty nie prezentują się specjalnie spektakularnie.

W ciągu ostatnich 20 lat nachylenie udało się zredukować o… 4 centymetry. „Wieża pochyla się o około pół stopnia mniej” – mówi z dumą profesor geotechniki z Pisa University, Nunziante Squeglia.

Ale, choć różnicę trudno dostrzec gołym okiem, ma ona niebagatelne znaczenie dla przyszłości tego nietypowego zabytku. Jeden z ekspertów zajmujących się monitorowaniem nachylenia wieży, profesor Salvatore Settis podkreśla: „To tak, jakbyśmy »odmłodzili« ją o 200 lat”.

Jak to możliwe? Naukowcom udało się odwrócić dwa wieki działania grawitacji, obecnie więc dzwonnica jest przekrzywiona w takim stopniu, jak u progu XIX stulecia.

Budowę wieży rozpoczęto w 1173 roku, ale nim ukończono trzecie piętro było już jasne, że ze względu na miękki piasek i glinę w podłożu budynek nie będzie stał prosto. Prace ukończono dopiero w XIV wieku – i od tego czasu dzwonnica przechylała się coraz bardziej.

W latach 90. Krzywą Wierzę próbowano stabilizować za pomocą 800-tonowej przeciwwagi.

fot.R. Gebhardt/CC BY-SA 3.0 W latach 90. Krzywą Wierzę próbowano stabilizować za pomocą 800-tonowej przeciwwagi.

W 1990 roku nachylenie wynosiło już 5 stopni. Aby uratować słynną budowlę przed zawaleniem, trzeba było sięgnąć po fachową pomoc. Na czele powołanej specjalnie do tego celu grupy stanął włoski inżynier i geotechnik o polskich korzeniach – profesor Michele Jamiolkowski.

Po usunięciu gruntu w odpowiednich miejscach, założeniu stalowych obręczy na trzeciej kondygnacji oraz zakotwiczeniu budynku przy pomocy stalowych lin wieża zaczęła się prostować. Do 2001 roku udało się ją odchylić o 45 centymetrów, a od tego czasu do chwili obecnej o kolejne 4. Raczej jednak nie ma co liczyć na to, że kiedykolwiek stanie zupełnie prosto.

Źródła informacji:

  1. E. Povoledo, Leaning Tower of Pisa Now Tilts a Little Less. 1.5 Inches Less, New York Times [dostęp: 24.11.2018].
  2. N. Squires, Leaning Tower of Pisa is now leaning a little less, experts say, The Telegraph [dostęp: 24.11.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.