Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Trzystuletni anioł w paczce pocztowej. Tajemnicza historia odnalezienia zabytkowej rzeźby

Odzyskana przez zachodniopomorską policję rzeźba (fot. materiały prasowe KWP w Szczecinie)

fot.materiały prasowe KWP w Szczecinie Odzyskana przez zachodniopomorską policję rzeźba (fot. materiały prasowe KWP w Szczecinie)

Policjanci z województwa Zachodniopomorskiego musieli się nieźle zdziwić, gdy dotarła do nich tajemnicza paczka. Gdy ją otworzyli w środku zobaczyli nie bombę, nie efekt głupiego dowcipu, a poszukiwany od dawna zabytek.

Rzeźbiony anioł, którego przesłano policji w paczce niegdyś stanowił część barokowego ołtarza kościoła w Czachowie. Świątynię wzniesiono w drugiej połowie XIII wieku, a jej ściany zdobią charakterystyczne malowidła ścienne z XIV wieku, wyglądające jakby ich autorem było dziecko.

W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w kościele w Czachowie udało się ustalić, że jeden z trzech aniołów zdobiących barokowy ołtarz zaginął pomiędzy rokiem 1962, a 1992. Jak podaje portal rmf24.pl, lokalny proboszcz, na prośbę koordynatora ds. zabytków w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, z ambony ogłosił poszukiwania anioła. Reakcja była nadspodziewanie szybka. Na komendę zadzwonił anonimowo człowiek z pytaniem, czy policjantów nadal interesuje rzeźba. Po usłyszeniu odpowiedzi twierdzącej, odesłał zabytek w zwyczajnej paczce pocztowej.

Jak donosi szczecińska „Wyborcza”, rzeźba anioła zostanie przekazana Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Na chwilę obecną wiadomo, że odzyskanemu aniołowi brakuje trąby, którą trzymał w rękach, jednak ogólny stan figurki jest dobry.

Źródła informacji:

  1. Policja odzyskała 300-letnią rzeźbę anioła. Ktoś wysłał ją w paczce, rmf24.pl.
  2. Poszukiwana rzeźba przesłana paczką do Komendy, KWP w Szczecinie.
  3. Zaginiony 300-letni anioł sam trafił na policję. W anonimowej paczce, wyborcza.pl.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.