Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Trzystuletni anioł w paczce pocztowej. Tajemnicza historia odnalezienia zabytkowej rzeźby

Odzyskana przez zachodniopomorską policję rzeźba (fot. materiały prasowe KWP w Szczecinie)

fot.materiały prasowe KWP w Szczecinie Odzyskana przez zachodniopomorską policję rzeźba (fot. materiały prasowe KWP w Szczecinie)

Policjanci z województwa Zachodniopomorskiego musieli się nieźle zdziwić, gdy dotarła do nich tajemnicza paczka. Gdy ją otworzyli w środku zobaczyli nie bombę, nie efekt głupiego dowcipu, a poszukiwany od dawna zabytek.

Rzeźbiony anioł, którego przesłano policji w paczce niegdyś stanowił część barokowego ołtarza kościoła w Czachowie. Świątynię wzniesiono w drugiej połowie XIII wieku, a jej ściany zdobią charakterystyczne malowidła ścienne z XIV wieku, wyglądające jakby ich autorem było dziecko.

W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w kościele w Czachowie udało się ustalić, że jeden z trzech aniołów zdobiących barokowy ołtarz zaginął pomiędzy rokiem 1962, a 1992. Jak podaje portal rmf24.pl, lokalny proboszcz, na prośbę koordynatora ds. zabytków w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, z ambony ogłosił poszukiwania anioła. Reakcja była nadspodziewanie szybka. Na komendę zadzwonił anonimowo człowiek z pytaniem, czy policjantów nadal interesuje rzeźba. Po usłyszeniu odpowiedzi twierdzącej, odesłał zabytek w zwyczajnej paczce pocztowej.

Jak donosi szczecińska „Wyborcza”, rzeźba anioła zostanie przekazana Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Na chwilę obecną wiadomo, że odzyskanemu aniołowi brakuje trąby, którą trzymał w rękach, jednak ogólny stan figurki jest dobry.

Źródła informacji:

  1. Policja odzyskała 300-letnią rzeźbę anioła. Ktoś wysłał ją w paczce, rmf24.pl.
  2. Poszukiwana rzeźba przesłana paczką do Komendy, KWP w Szczecinie.
  3. Zaginiony 300-letni anioł sam trafił na policję. W anonimowej paczce, wyborcza.pl.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.