Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kolejny odzyskany staroegipski artefakt. Ktoś usiłował go sprzedać na aukcji w Londynie

Odzyskany przez egipskie władze relief (fot. Egipskie Ministerstwo Starożytności)

fot.Egipskie Ministerstwo Starożytności Odzyskany przez egipskie władze relief (fot. Egipskie Ministerstwo Starożytności)

Egipt, jedna z kolebek naszej cywilizacji, od wieków boryka się z problemem grabieży zabytków. Tamtejsze władze, walczące o ich zwrot, mogą się pochwalić kolejnym sukcesem. Właśnie udało się odzyskać kartusz Amenhotepa I.

Amenhotep I był faraonem z XVIII dynastii, który panował w Egipcie prawdopodobnie w latach od 1525 p.n.e. do 1504 p.n.e.  Za jego rządów kraj przeżywał okres spokoju i rozkwitu. Jego grobowiec nie został dotąd odnaleziony. Udało się za to odzyskać jego kartusz.

W państwie faraonów kartuszami otaczano imię. Był to symbol pętli o znaczeniu magicznym, według niektórych interpretacji reprezentujący słońce. Początkowo przyjmował formę koła, jednak z czasem kartusz zaczęto wydłużać, by mógł objąć całe imię władcy.

Jak podaje serwis „Ahram.org.eg”, misja egipskiego Ministerstwa Starożytności, mająca na celu rewindykację skradzionych z kraju faraonów zabytków, odniosła kolejny sukces. Tym razem udało się odzyskać kartusz Amenhotepa I, który skradziono w 1988 roku. Do kradzieży doszło w kompleksie świątynnym w Karnaku w Luksorze, figurującym na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak tłumaczy Shabaan Abdel Gawad, relief z kartuszem został zauważony przez pewnego archeologa kilka miesięcy temu, gdy wystawiono go na aukcji w Londynie. Naukowiec zorientował się, że jest to skradziony kilkadziesiąt lat temu zabytek. Władze egipskie podjęły wszelkie prawne i dyplomatyczne kroki mające na celu powstrzymanie ewentualnej transakcji. Kilka dni temu relief został przekazany egipskiej ambasadzie w Londynie.

Źródła informacji:

  1. A relief of king Amenhotep I recovered from London, ahram.org.eg [dostęp 26.09.2018].
  2. England Returns Ancient Egyptian Artwork, archeology.org [dostęp 26.09.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.