Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Naukowcy z uniwersytetu w Tybindze znaleźli graffiti z epoki lodowcowej

Rysunek odkryty przez naukowców z Tybingi (fot. Christian Hoyer, Floss working group, University of Tübingen)

fot.Christian Hoyer, Floss working group, University of Tübingen Rysunek odkryty przez naukowców z Tybingi (fot. Christian Hoyer, Floss working group, University of Tübingen)

Popularność bazgrania po ścianach w ostatnim tysiącleciu stanowi dla naukowców badających sztukę prehistoryczną nie lada wyzwanie. Kiedy jednak spod warstw późniejszych obrazów uda się wydobyć rysunki liczące wiele tysięcy lat, radość jest podwójna. Tak było w przypadku odkrycia w Grottes d’Agneuc.

Jak tłumaczy portal livescience.com, sztuka obecna w jaskini podzieliła los, jaki często staje się udziałem zwykłego miejskiego graffiti – przez pewien czas cieszyła oko, a później została zamalowana.

Badacze z Uniwersytetu w Tybindze nie zamierzali się jednak poddać. Podejrzewając, że w jaskini na południu Francji istnieją malunki znacznie starsze niż bazgroły z XVI czy XIX wieku, zaprzęgli do pomocy najnowszą technologię. Używając techniki skanowania, zanalizowali kolejne warstwy graffiti. Udało im się przy tym odtworzyć prehistoryczne wizerunki konia i jelenia, które były ukryte pod późniejszymi malunkami.

Na dalszym etapie badań naukowcy wykorzystali oprogramowanie do przetwarzania obrazu, a także przeprowadzili datowanie rysunków z pomocą izotopu węgla C14. Na tej podstawie udało się ustalić, że obrazy mają 12 000 lat. Jak podkreśla cytowany przez livescience.com szef zespołu badawczego Harald Floss, okolice Grottes d’Agneuc i ogółem południe Francji to bardzo ciekawe pod względem archeologicznym tereny. To w tym rejonie człowiek współczesny mógł się stykać z neandertalczykiem. Naukowcy planują w tym miejscu dalsze badania.

Źródła informacji:

  1. Ice Age Art Revealed in France, archaeology.org [dostęp 18.11.2018]
  2. Ice Age Cave Art Found Under Layers of Centuries-Old Graffiti, livescience.com [dostęp 18.11.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.