Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sprośne rysunki w ubikacji? Nowe odkrycie pokazuje, że nic się w tej kwestii nie zmieniło od 1800 lat!

Mozaika przedstawiająca Narcyza, odkryta przez ekipę archeologów z Nebraski (fot. University of Nebraska)

fot.University of Nebraska Mozaika przedstawiająca Narcyza, odkryta przez ekipę archeologów z Nebraski (fot. University of Nebraska)

Zdarza się niestety, że męskie ubikacje „zdobione” są rysunkami wielkich penisów, czy sprośnymi hasłami. Odkryta właśnie rzymska latryna pokazuje, że to tradycja stara jak świat. Starożytna toaleta upiększona została między innymi wizerunkiem Narcyza podziwiającego swoje ogromne przyrodzenie.

Naukowcy prowadzący badania na terytorium Turcji natrafili na niezwykłe znalezisko. Jak tłumaczy cytowany przez „Livescience.com” archeolog Michael Hoff z University of Nebraska-Lincoln, widok odkrytej przez nich rzymskiej latryny sprzed 1800 lat był dla nich wprost oszałamiający.

Tak bardzo zaskoczył ich nie sam obraz dawnej toalety, a jej wystrój. By go zrozumieć należy przynajmniej w podstawowym zakresie znać rzymskie mity, w tym między innymi opowieść o Narcyzie, który był tak piękny, że gdy po raz pierwszy ujrzał swoje odbicie w lustrze wody, zakochał się śmiertelnie.

Mozaika odkryta w czasie wykopalisk w Antiochii ad Cargum niestety nie zachowała się w całości, jednak ta część, która przetrwała pozwala zrozumieć jej przekaz. Dzieło sztuki podchodzi do wspomnianego mitu o Narcyzie zupełnie inaczej niż w klasycznej opowieści.

Ukazany na mozaice mężczyzna, opisany jako wspomniany mitologiczny bohater, ma nienaturalnie długi nos. Widać też, że jest z zachwytem wpatrzony, jednak jego uwagi nie przyciąga jego własne oblicze. Zamiast tego z zachwytem gapi się na swojego wielkiego fallusa.

Jak tłumaczy Hoff, wszystkie rzymskie miasta miały latryny, jednak wiele z nich nie przetrwało do dnia dzisiejszego, lub jeszcze nie zostało odkryte. Co ciekawe, toaleta znaleziona w Antiochii ad Cargum jest jedynym odkrytym w tym mieście przykładem przybytku zdobionego mozaikami figuratywnymi. Badacze informują, że jak na razie mozaiki nie będzie można zobaczyć. Znaleziono ją ostatniego dnia wykopalisk i naukowcy w obawie przed kradzieżą lub zniszczeniem ukryli ją ponownie aż do następnego sezonu poszukiwań.

Źródła informacji:

  1. Ancient Roman toilet mosaic reveals the dirty jokes that kept men amused as they urinated 1,800 years ago, dailymail.co.uk [dostęp 08.11.2018].
  2. Dirty Jokes in Latrine Mosaics Entertained Ancient Romans, livescience.com [dostęp 08.11.2018].
  3. Dirty Jokes In 2,000-Year-Old Bathroom Mosaics Reveal We Haven’t Changed Since Roman Times, iflscience.com [dostęp 08.11.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.