Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Mozaiki dowodem na odnalezienie starożytnego miasta we Francji

Datowanie odkryć w Uzès jest możliwe dzięki charakterystycznym mozaikom.

fot.Denis Gliksman (INRAP) Datowanie odkryć w Uzès jest możliwe dzięki charakterystycznym mozaikom.

Badania terenu przeznaczonego pod budowę szkoły nieopodal Uzès w południowej Francji, ujawniły przed archeologami z Francuskiego Instytutu Badań Archeologicznych (INRAP) mozaiki ze starożytnego rzymskiego miasta Ucetia.

4000 m² wykopalisk, skrywających artefakty wywodzące się z okresu od I wieku p.n.e. aż po średniowiecze, stało się dowodem na istnienie rzymskiego miasta w tym regionie. Nie są to pierwsze znaleziska związane z Ucetią. Wcześniej nazwę tego miasta odkryto na kamiennej steli w Nimes (wraz z nazwami innych 11 miejscowości z regionu).

Do najbardziej imponujących odkryć należy budowla zajmująca powierzchnię 250m², na którą składają się cztery pomieszczenia. Podłogi dwóch z nich pokryte są mozaikami przedstawiającymi zwierzęta i zdobienia geometryczne. Na ich podstawie Philippe Cayn z Francuskiego Instytutu Badań Archeologicznych datuje budynek na przełom I i II wieku p.n.e. Kolumnada otaczająca obiekt sugeruje, że stanowił on przestrzeń publiczną.

Badania będą kontynuowane w najbliższych latach.

Źródło informacji:

  1. archaeology.org
  2. interia.pl

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.