Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy wreszcie odnaleziono grób świętego Mikołaja?

Otwarty sarkofag świętego Mikołaja na XV-wiecznym francuskim obrazie.

fot.domena publiczna Otwarty sarkofag świętego Mikołaja na XV-wiecznym francuskim obrazie.

Dotychczas sądzono, że doczesne szczątki świętego Mikołaja znajdują się w Bari, w tej samej świątyni, w której pochowana jest polska królowa Bona Sforza. Tymczasem tureccy archeologowie dokonali zaskakującego odkrycia. Czy to możliwe, że zwłoki biskupa nigdy nie opuściły rodzinnych stron?

Święty Mikołaj był IV-wiecznym biskupem. Pochodził z Miry, na której ruinach zbudowano miejscowość Demre w okręgu Antalya. Tamtejszy kościół parę lat temu został odbudowany. Szczątki Mikołaja, pierwotnie spoczywające pod nim, zostały skradzione i przeszmuglowane do Bari w 1087 roku. Tureccy archeolodzy uważają jednak, że jego ciało może nawet wciąż znajdować się na terenie kompleksu świątynnego.

Podczas rozpoczętych niedawno badań pod kościołem świętego Mikołaja w Demrze odkryli oni dzięki użyciu radarów V-wieczną bizantyjską świątynię. Znalezione miejsce kultu i krypta są prawie nienaruszone, ale niedostępne z powodu kamiennej i pokrytej mozaikami podłogi nowego kościoła.

Cemil Karabayram, kierujący badaniami, twierdzi, że naukowcy mają nawet nadzieję dotrzeć do ciała świętego. Chociaż według źródeł historycznych zostało ono przewiezione Bari, gdzie znajduje się nawet bazylika jego imienia, zdaniem naukowca istnieje możliwość, że… Włosi zabrali inne zwłoki. Jak twierdzi, z dokumentów wynika, że porwano tak naprawdę nie doczesne szczątki biskupa z Miry, tylko jakiegoś anonimowego duchownego.

Na ostateczne ustalenia trzeba poczekać do momentu, gdy badaczom uda się dotrzeć do środka i przebadać liczącą półtorej tysiąclecia świątynię.

Źródła informacji:

  1. Kamil Janicki, Święty Mikołaj nie żyje. Widzieliśmy dowody na własne oczy, Ciekawostki Historyczne.
  2. Santa Claus’s tomb may have been uncovered beneath Turkish church, The Guardian.
  3. Thad Morgan, Archaeologists Might Have Found the Tomb of Santa Claus, History.com.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.