Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odrestaurowane Pompeje przy światłach i muzyce

Widok Pompejów w 1900 roku.

fot.domena publiczna Widok Pompejów w 1900 roku.

W najbliższą sobotę rusza w Pompejach program „Archeologia pod gwiazdami”. Turyści będą mogli zwiedzać pozostałości starożytnego miasta po zmroku, w atmosferze, którą zbudować ma specjalnie wyreżyserowana gra światła i dźwięku.

Trasa spacerowa prowadzi przez najbardziej znane miejsca Pompejów, między innymi forum – centrum polityczne, religijne i ekonomiczne, termy, dalej przez dzielnicę kramów i warsztatów, miejsca kultu… Aż do gmachu sądu, gdzie na zwiedzających czeka trójwymiarowa projekcja, przy dźwiękach muzyki przedstawiająca bogate kolorystycznie domy i ogrody ze znakomitymi malowidłami i mozaikami.

Projekt jest konsekwencją wielkich inwestycji, które zrealizowano na terenie Pompejów w ostatnim czasie. W ciągu ostatnich dwóch lat udostępniono ponownie zwiedzającym 30 zamkniętych wcześniej, niszczejących budynków (prace konserwatorskie przeprowadzono jak dotąd w 64 z 76 przewidzianych miejsc). Wydano na to (a także na nowoczesne oświetlenie) 105 milionów euro.

Pompeje to jedna z największych atrakcji turystycznych Włoch: w ubiegłym roku zwiedziły je 3 miliony osób. W nocnym spacerze po reliktach miasta będzie można wziąć udział w każdą środę i czwartek do 24 sierpnia (tego dnia 79 roku zostało ono zniszczone przez Wezuwiusz).

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.