Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odrestaurowane Pompeje przy światłach i muzyce

Widok Pompejów w 1900 roku.

fot.domena publiczna Widok Pompejów w 1900 roku.

W najbliższą sobotę rusza w Pompejach program „Archeologia pod gwiazdami”. Turyści będą mogli zwiedzać pozostałości starożytnego miasta po zmroku, w atmosferze, którą zbudować ma specjalnie wyreżyserowana gra światła i dźwięku.

Trasa spacerowa prowadzi przez najbardziej znane miejsca Pompejów, między innymi forum – centrum polityczne, religijne i ekonomiczne, termy, dalej przez dzielnicę kramów i warsztatów, miejsca kultu… Aż do gmachu sądu, gdzie na zwiedzających czeka trójwymiarowa projekcja, przy dźwiękach muzyki przedstawiająca bogate kolorystycznie domy i ogrody ze znakomitymi malowidłami i mozaikami.

Projekt jest konsekwencją wielkich inwestycji, które zrealizowano na terenie Pompejów w ostatnim czasie. W ciągu ostatnich dwóch lat udostępniono ponownie zwiedzającym 30 zamkniętych wcześniej, niszczejących budynków (prace konserwatorskie przeprowadzono jak dotąd w 64 z 76 przewidzianych miejsc). Wydano na to (a także na nowoczesne oświetlenie) 105 milionów euro.

Pompeje to jedna z największych atrakcji turystycznych Włoch: w ubiegłym roku zwiedziły je 3 miliony osób. W nocnym spacerze po reliktach miasta będzie można wziąć udział w każdą środę i czwartek do 24 sierpnia (tego dnia 79 roku zostało ono zniszczone przez Wezuwiusz).

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.