Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nagrody historyczne „Polityki” rozdane. Wydawca najlepszej historycznej książki naukowej dzieli się z nami przemyśleniami

Podczas specjalnej gali, która odbyła się 8 maja, po raz kolejny rozdano wyróżnienia dla najlepszych książek historycznych. Nagroda za 2017 rok w kategorii książka naukowa powędrowała do Jerzego Kochanowskiego. Wydawca jego pracy dzieli się z nami swoją opinią na temat tego autora.

Nagrody Historyczne „Polityki” to prestiżowe przyznawane w kilku kategoriach (debiut, pamiętniki i wspomnienia, wydawnictwa źródłowe i praca naukowa oraz popularnonaukowa). O tym, do kogo powędruje to  wyróżnienie decyduje jury w składzie: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

W tym roku w kategorii prac naukowych i popularnonaukowych nagrodzony został prof. Jerzy Kochanowski za książkę „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957”, wydaną przez Znak Horyzont. Publikacja ta dotyka wydarzeń po śmierci Bieruta, jednak poświęcona jest przede wszystkim zwyczajnym ludziom, jacy żyli w tych czasach, ich codzienności, problemom, ale też namiastce wolności, którą można było wówczas poczuć.

Jej autor, prof. Jerzy Kochanowski, to historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski, autor wielu prac naukowych oraz opracowań źródłowych. Zrobiło się o nim głośno, kiedy został w 2016 roku brutalnie zaatakowany w warszawskim tramwaju za mówienie po niemiecku, gdy oprowadzał swojego niemieckojęzycznego znajomego po stolicy.

Poznaj książkę Jerzego Kochanowskiego "Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957", wydaną w 2017 roku nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Poznaj książkę Jerzego Kochanowskiego „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957”, wydaną w 2017 roku nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Pogodził prawicę i lewicę!

O kilka słów komentarza na temat zwycięskiej pracy i jej autora poprosiliśmy szefa wydawnictwa Znak Horyzont, które wypuściło na rynek „Rewolucja międzypaździernikową”. Jak powiedział nam Maciej Gablankowski:

Uścisnąć dłoń laureatowi Nagrody „Polityki” to świetna sprawa dla wydawcy. Szczególnie gdy książka ukazuje się w prowadzonym przez tego wydawcę wydawnictwie. Jerzy Kochanowski ma rzadki talent do łączenia faktów na pozór niezwiązanych. Jak np. powstanie „Polityki” i „Katechety”. Albo postalinowskiej odwilży i eksplozji prostytucji i przestępczości. Nic dziwnego, że mimo iż odważył się w warszawskim tramwaju rozmawiać po niemiecku, to potrafił pogodzić również zwalczające się w Polsce obozy polityczne. „Polityka” przyznaje mu nagrodę, a prawica („W sieci”) pisze pochwalne recenzje.

W serwisie „TwojaHistoria.pl” ukazało się kilka fragmentów tekstów, których autorem jest prof. Jerzy Kochanowski. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, a prof. Kochanowskiemu gratulujemy nagrody:

  1. Setki tysięcy bezrobotnych. Czy w czasach PRL-u rzeczywiście każdy miał pracę?
  2. W 1956 roku w Polsce zalegalizowano aborcję. Jakie były tego efekty?
  3. Pasterka w peerelowskim radiu? Tak wyglądała odwilż 1956 roku
  4. Pijaków i chuliganów nigdy nie było tak wielu. Do czego doprowadziło w PRL-u poluzowanie stalinowskiej śruby?
  5. Polscy kolaboranci. Ilu ich było i co chcieli osiągnąć, współpracując z hitlerowcami?

A oto nagrodzona praca:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.