Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nagrody historyczne „Polityki” rozdane. Wydawca najlepszej historycznej książki naukowej dzieli się z nami przemyśleniami

Podczas specjalnej gali, która odbyła się 8 maja, po raz kolejny rozdano wyróżnienia dla najlepszych książek historycznych. Nagroda za 2017 rok w kategorii książka naukowa powędrowała do Jerzego Kochanowskiego. Wydawca jego pracy dzieli się z nami swoją opinią na temat tego autora.

Nagrody Historyczne „Polityki” to prestiżowe przyznawane w kilku kategoriach (debiut, pamiętniki i wspomnienia, wydawnictwa źródłowe i praca naukowa oraz popularnonaukowa). O tym, do kogo powędruje to  wyróżnienie decyduje jury w składzie: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

W tym roku w kategorii prac naukowych i popularnonaukowych nagrodzony został prof. Jerzy Kochanowski za książkę „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957”, wydaną przez Znak Horyzont. Publikacja ta dotyka wydarzeń po śmierci Bieruta, jednak poświęcona jest przede wszystkim zwyczajnym ludziom, jacy żyli w tych czasach, ich codzienności, problemom, ale też namiastce wolności, którą można było wówczas poczuć.

Jej autor, prof. Jerzy Kochanowski, to historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski, autor wielu prac naukowych oraz opracowań źródłowych. Zrobiło się o nim głośno, kiedy został w 2016 roku brutalnie zaatakowany w warszawskim tramwaju za mówienie po niemiecku, gdy oprowadzał swojego niemieckojęzycznego znajomego po stolicy.

Poznaj książkę Jerzego Kochanowskiego "Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957", wydaną w 2017 roku nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Poznaj książkę Jerzego Kochanowskiego „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957”, wydaną w 2017 roku nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Pogodził prawicę i lewicę!

O kilka słów komentarza na temat zwycięskiej pracy i jej autora poprosiliśmy szefa wydawnictwa Znak Horyzont, które wypuściło na rynek „Rewolucja międzypaździernikową”. Jak powiedział nam Maciej Gablankowski:

Uścisnąć dłoń laureatowi Nagrody „Polityki” to świetna sprawa dla wydawcy. Szczególnie gdy książka ukazuje się w prowadzonym przez tego wydawcę wydawnictwie. Jerzy Kochanowski ma rzadki talent do łączenia faktów na pozór niezwiązanych. Jak np. powstanie „Polityki” i „Katechety”. Albo postalinowskiej odwilży i eksplozji prostytucji i przestępczości. Nic dziwnego, że mimo iż odważył się w warszawskim tramwaju rozmawiać po niemiecku, to potrafił pogodzić również zwalczające się w Polsce obozy polityczne. „Polityka” przyznaje mu nagrodę, a prawica („W sieci”) pisze pochwalne recenzje.

W serwisie „TwojaHistoria.pl” ukazało się kilka fragmentów tekstów, których autorem jest prof. Jerzy Kochanowski. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, a prof. Kochanowskiemu gratulujemy nagrody:

  1. Setki tysięcy bezrobotnych. Czy w czasach PRL-u rzeczywiście każdy miał pracę?
  2. W 1956 roku w Polsce zalegalizowano aborcję. Jakie były tego efekty?
  3. Pasterka w peerelowskim radiu? Tak wyglądała odwilż 1956 roku
  4. Pijaków i chuliganów nigdy nie było tak wielu. Do czego doprowadziło w PRL-u poluzowanie stalinowskiej śruby?
  5. Polscy kolaboranci. Ilu ich było i co chcieli osiągnąć, współpracując z hitlerowcami?

A oto nagrodzona praca:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.