Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Prestiżowa nagroda historyczna im. Kazimierza Moczarskiego przyznana. Kto ją otrzymał?

Kazimierz Moczarski (fot. domena publiczna)

Kazimierz Moczarski (fot. domena publiczna)

8 grudnia przyznano Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego. Tym razem zdobyła ją socjolożka – Agata Zysiak. Jak stwierdził prof. Andrzej Friszke, jej książka to „panorama historii inteligencji w powojennej Polsce, jej nadziei, złudzeń, związanych z modernizacją, upowszechnieniem nauki, awansem warstw dotąd upośledzonych.

Książka Agaty Zysiak pt. „Punkty za pochodzenie. Powojenna modernizacja i uniwersytet w robotniczym mieście” oferuje świeże spojrzenie na okres powojenny w Polsce. Obowiązująca narracja poniekąd zmusza nas do myślenia o nim przede wszystkim jako o czasie represji, terroru i zwierzchnictwa ze wschodu. Nie powinniśmy jednak patrzeć na niego tunelowo. Nagrodzona publikacja pokazuje zupełnie inny punkt widzenia. Zysiak udowadnia, że „socjalistyczny uniwersytet”, choć dla wielu był kolejnym elementem opresyjnego systemu, dla reszty stanowił trampolinę do lepszego świata.

Pokazuje szerokie zjawisko

Zdobycie wykształcenia uniwersyteckiego umożliwiało młodzieży z rodzin robotniczych i chłopskich wybicie się do wyższych warstw społecznych. Jak podkreślał w swojej laudacji prof. Friszki:

Agata Zysiak skupia uwagę na dziejach Uniwersytetu Łódzkiego, utworzonego w 1945 r. i pokazuje zarówno sens tego projektu, jak jego ewolucję. Nie opowiada jednak tylko o Uniwersytecie Łódzkim. Jest on soczewką, przez którą oglądamy dzieje szkolnictwa wyższego w PRL ukazane od strony koncepcji, którą kształtowały władze w pierwszych latach powojennych, w częściowej przynajmniej interakcji ze środowiskiem akademickim oraz dalszych zmian wprowadzonego projektu.  

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.