Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Arcydzieło Tycjana zostało uszkodzone po tym, jak spadło ze ściany zakrystii hiszpańskiego kościoła

Tycjan, jeden z czołowych przedstawicieli malarstwa renesansowego, pozostawił po sobie wiele niezwykłych płócien o tematyce religijnej. Namalowana przez niego scena ukrzyżowania, która zdobiła ścianę hiszpańskiej zakrystii, właśnie nieomal uległa zniszczeniu.

Jak podaje portal poświęcony aktualnościom ze świata sztuki „The Art Newspaper”, o wypadku z udziałem bezcennego obrazu poinformowała organizacja zajmująca się zarządzaniem królewskimi rezydencjami w Hiszpanii.

Ukrzyżowanie, obraz Tycjana z około 1555 roku (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna „Ukrzyżowanie”, obraz Tycjana z około 1555 roku (fot. domena publiczna)

Malowidło Tycjana, które zdobiło ścianę niedostępnej dla publiczności zakrystii klasztoru San Lorenzo de El Escorial, spadło ze ściany. Jak czytamy w materiale przygotowanym przez portal:

Dolna część obrazu, który przedstawia ukrzyżowanie (z około 1555 roku), została rozdarta po tym, jak dzieło sztuki obluzowało się przez słabe mocowanie. Co najważniejsze, postać Chrystusa nie została uszkodzona.

Obraz nie runął na ziemię, a wylądował na kredensie z przedmiotami liturgicznymi. Dzieło malarza natychmiast zostało skierowane do renowacji. Obecnie obraz znajduje się w pracowni konserwatorskiej w Pałacu Królewskim w Madrycie, gdzie zajmują się nim między innymi specjaliści z Museo del Prado.

Źródła informacji:

  1. UK government issues Museums Action Plan 2018, Art News Daily, apollo-magazine.com [dostęp 11.10.2018].
  2. Titian’s Crucifixion work torn after falling from the wall in Spain’s Royal Monastery, theartnewspaper.com [dostęp 11.10.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.