Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Turcji znaleziono słoiczek nawilżającego kremu pod oczy liczący 2200 lat

Rzeźba ze świątyni Zeusa Aizanoi (fot. China_Crisis, lic. CC BY-SA 2.5)

fot.China_Crisis, lic. CC BY-SA 2.5 Rzeźba ze świątyni Zeusa Aizanoi (fot. China_Crisis, lic. CC BY-SA 2.5)

Stereotyp każe myśleć, że krem znaleziono w domu należącym do starożytnej elegantki. Tymczasem, jak dowodzą archeolodzy pracujący w antycznym mieście Aizanoi, nic bardziej mylnego.

Starożytne Aizanoi, nazywane drugim Efezem, jest jednym z najważniejszych historycznych miejsc Anatolii. W mieście znajduje się najlepiej na świecie zachowana świątynia Zeusa oraz sanktuarium bogini płodności Kybele, a także pierwsza na świecie giełda.

Pracujący na stanowisku w Aizanoi zespół badaczy natrafił na ciekawe znalezisko związane z praktykami pogrzebowymi mieszkańców starożytnego miasta. Groby pochodzące z I i II wieku przed Chrystusem zawierają pochówki ciałopalne. W jednym z nich, który według archeologów należał najprawdopodobniej do mężczyzny parającego się rzemiosłem wojennym, natrafiono na słoiczek z kremem pod oczy.

Jak się okazuje, ten artefakt nie budzi zaskoczenia u znawców życia żołnierzy z czasów rzymskich. Otóż, jak tłumaczy profesor Elif Özer, szef wykopalisk:

Wiemy, że ten słoik był używany do trzymania kremu pod oczy w czasach starożytnego Rzymu. […] Starożytne źródła twierdzą, że rzymscy żołnierze w Egipcie stosowali krem pod oczy, aby leczyć suchość oka. Znaleźliśmy ten słoik w grobie mężczyzny uważanego za żołnierza.

Prawdopodobnie żołnierz cierpiał za życia na kseroftalmię, czyli zespół suchego oka. Jego wierzący w życie pozagrobowe bliscy na wszelki wypadek wyposażyli go w medykament także po śmierci.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.