Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sukces IPN. Prezydent wręczył 21 not identyfikacyjnych zabitych żołnierz podziemia antykomunistycznego

Prezydent Andrzej Duda (fot. Piotr Drabik, lic. CC BY 2.0)

fot.Piotr Drabik, lic. CC BY 2.0 Prezydent Andrzej Duda (fot. Piotr Drabik, lic. CC BY 2.0)

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia rodzinom ofiar komunizmu not identyfikacyjnych ich bliskich. Andrzej Duda podkreślił, że to zasługa IPN oraz jego współpracowników i wolontariuszy. Bliscy zamordowanych nie kryli wzruszenia.

Jednym z najważniejszych zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest gromadzenie i zarządzanie dokumentami komunistycznych organów bezpieczeństwa państwa, a także badanie zbrodni nazistowskich i komunistycznych popełnionych do 1990 roku. Pracownicy tej agendy rządowej nie zajmują się wyłącznie przekładaniem tomów akt. IPN od lat prowadzi aktywne poszukiwania szczątków ofiar komunistycznego systemu represji oraz podejmuje próby przywracania tożsamości bezimiennym kościom. Jak podkreślił w swoim wczorajszym wystąpieniu prezydent RP:

To Polska odzyskuje godność przez to, że oddaje im honor, który od zawsze im się należał. Od czasów, kiedy jeszcze żyli, walczyli, poprzez wszystkie te lata, kiedy spoczywali w mroku.

Profil Twitter „PL1918” opublikował krótkie nagranie wypowiedzi wzruszonej Marii Leśnikowskiej, urodzonej 6 tygodni po egzekucji ojca. Dziennikarka to córka zamordowanego przez komunistyczną bezpiekę Tadeusza Leśnikowskiego. W materiale wideo opowiada, co czuje w kontekście uroczystości oraz ogląda jego zdjęcie. Jak się okazuje, tej fotografii nie widziała nigdy wcześniej. Jak sama mówi:

Na dzisiejszej uroczystości otrzymaliśmy również zdjęcia naszych ojców, rozstrzelanych na Rakowieckiej.  Przyznam szczerze, że nigdy tego zdjęcia nie widziałam. Widzę je po raz pierwszy i widzę, że jestem bardzo podobna do ojca. Nie wiem jakim był człowiekiem, jaki miał charakter, jakie miał marzenia, jakie miał tęsknoty. Na pewno sprawy ojczyzny były dla Niego bardzo ważne.

Lista zidentyfikowanych

4 października wręczono bliskim zamordowanych 21 not identyfikacyjnych. Niezależna.pl podaje listę nazwisk: Ludwig Augustyniak ps. „Cygan”, Zdzisław Broński ps. „Uskok”, Wiesław Budzik ps „Roland”, Stanisław Dolewski, Adam Domalik ps. „Kowboj”, Józef Domański ps. „Znicz”, Florian Dutkiewicz ps. „Jawor”, Tadeusz Gajda ps. „Tarzan”, Stefan Górski ps. „Brzeg”, Władysław Gózdek ps. „Wilk”, Jan Kwiczala ps. „Emil”, Tadeusz Leśnikowski ps. „Desant”, Stanisław Ludzia ps. „Harnaś”, Stanisław Marciniak ps. „Niewinny”, Adam Mirecki ps. „Adaś”, Wincenty Niemkowicz, Tadeusz Ośko vel Wojciech Kossowski ps. „Sęp”, Jan Przybyłowski ps. „Onufry”, Szczepan Ścibior, Antoni Wąsowicz ps. „Roch”, Tadeusz Zajączkowski ps. „Mokry”.

Źródła informacji:

  1. Kolejni bohaterowie odnalezieni przez IPN. Wśród nich legendarny dowódca WiN – „Uskok”, niezalezna.pl [dostęp 05.10.2018].
  2. Profil Twitter „PL1918” [dostęp 05.10.2018].
  3. Strona prezydenta RP [dostęp 05.10.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.