Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Do Polski właśnie trafiły materiały, które mogą pomóc w odnalezieniu grobów ofiar represji stalinowskich. Wszystko dzięki Gruzinom

Gruzja, Tbilisi (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Gruzja, Tbilisi (fot. domena publiczna)

Dzięki polsko-gruzińskiej współpracy do Instytutu Pamięci Narodowej właśnie trafiły cenne dokumenty. Dzięki nim pojawiła się szansa na odnalezienie kolejnych szczątków ofiar zamordowanych na terenie Gruzji.

Jak możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej IPN, 10 lipca 2018 r., Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej gościło delegację z Gruzji, na czele której stali Omar Tushurashvili oraz Giorgi Metskhovrishvili z Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Spotkała się ona między innymi z zastępcą prezesa IPN Krzysztofem Szwagrzykiem. Wśród omawianych tematów znalazła się dotychczasowa współpraca przy poszukiwaniu miejsc pochówku ofiar represji zamordowanych na terenie Gruzji.

Co ciekawe, wiosną tego roku polscy specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z pionu poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej prowadzili na Kaukazie szeroko zakrojone prace. W miejscowości Rustavi zajęli się badaniami archeologicznymi, ekshumacjami i prowadzeniem identyfikacji szczątków osób będących ofiarami sowieckich represji.

Teraz delegacja z Gruzji przywiozła do Polski bezcenne materiały, które pozwolą na zorganizowanie dalszych poszukiwań. Dyrektor Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji Omar Tushurashvili złożył na ręce Szwagrzyka materiały zgromadzone w trakcie skrupulatnej kwerendy przeprowadzonej w kierowanej przez siebie placówce oraz w podobnych instytucjach w jego ojczyźnie. Jak podkreśla TVP.info, znalazły się wśród nich fotografie i mapy, jakie mogą pomóc w poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar represji. IPN planuje dalsze poszukiwania w Gruzji w 2019 roku.

Źródła informacji:

  1. Gruzini przywieźli dokumentację sowieckich zbrodni na Polakach, tvp.info [dostęp 11.07.2018].
  2. Materiały związane z poszukiwaniem ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji trafiły do IPN, gazetaprawna.pl [dostęp 11.07.2018].
  3. Przedstawiciele Archiwum MSW Gruzji przekazują na ręce prof. Krzysztofa Szwagrzyka materiały związane z poszukiwaniem ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji, ipn.gov.pl [dostęp 11.07.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.