Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Do Polski właśnie trafiły materiały, które mogą pomóc w odnalezieniu grobów ofiar represji stalinowskich. Wszystko dzięki Gruzinom

Gruzja, Tbilisi (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Gruzja, Tbilisi (fot. domena publiczna)

Dzięki polsko-gruzińskiej współpracy do Instytutu Pamięci Narodowej właśnie trafiły cenne dokumenty. Dzięki nim pojawiła się szansa na odnalezienie kolejnych szczątków ofiar zamordowanych na terenie Gruzji.

Jak możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej IPN, 10 lipca 2018 r., Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej gościło delegację z Gruzji, na czele której stali Omar Tushurashvili oraz Giorgi Metskhovrishvili z Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Spotkała się ona między innymi z zastępcą prezesa IPN Krzysztofem Szwagrzykiem. Wśród omawianych tematów znalazła się dotychczasowa współpraca przy poszukiwaniu miejsc pochówku ofiar represji zamordowanych na terenie Gruzji.

Co ciekawe, wiosną tego roku polscy specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z pionu poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej prowadzili na Kaukazie szeroko zakrojone prace. W miejscowości Rustavi zajęli się badaniami archeologicznymi, ekshumacjami i prowadzeniem identyfikacji szczątków osób będących ofiarami sowieckich represji.

Teraz delegacja z Gruzji przywiozła do Polski bezcenne materiały, które pozwolą na zorganizowanie dalszych poszukiwań. Dyrektor Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji Omar Tushurashvili złożył na ręce Szwagrzyka materiały zgromadzone w trakcie skrupulatnej kwerendy przeprowadzonej w kierowanej przez siebie placówce oraz w podobnych instytucjach w jego ojczyźnie. Jak podkreśla TVP.info, znalazły się wśród nich fotografie i mapy, jakie mogą pomóc w poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar represji. IPN planuje dalsze poszukiwania w Gruzji w 2019 roku.

Źródła informacji:

  1. Gruzini przywieźli dokumentację sowieckich zbrodni na Polakach, tvp.info [dostęp 11.07.2018].
  2. Materiały związane z poszukiwaniem ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji trafiły do IPN, gazetaprawna.pl [dostęp 11.07.2018].
  3. Przedstawiciele Archiwum MSW Gruzji przekazują na ręce prof. Krzysztofa Szwagrzyka materiały związane z poszukiwaniem ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji, ipn.gov.pl [dostęp 11.07.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.