Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zapomniana kampania II wojny światowej (Kamen Nevenkin „Zdobyć Budapeszt. Kampania na Węgrzech 1944”)

Wśród najbardziej znanych operacji z czasu II wojny światowej rzadko wymienia się zdobywanie węgierskiej stolicy. A przecież był to jeden z najkrwawszych epizodów trwającego sześć lat globalnego konfliktu. Czy najnowsza książka Kamena Nevenkina przyczyni się do zmiany tego stanu rzeczy?

Jeśli zapytamy kogoś, kto interesuje się II wojną światową o największe bitwy tego okresu, to z pewnością wymieni operację Overlord, bitwę o Ardeny, oblężenie Stalingradu czy walki na łuku kurskim. Jednak czy komuś przyjdzie do głowy zdobycie Budapesztu?

Przyznam, że niewiele wiedziałem o wydarzeniach na Węgrzech w 1944 roku. Tym chętniej sięgnąłem po książkę „Zdobyć Budapeszt. Kampania na Węgrzech 1944” autorstwa Kamena Nevenkina. Szczególnie, że ofensywa Armii Radzieckiej została porównana, poprzez jej rozmach oraz znaczenie, do operacji “Market Garden”, największej operacji alianckiej z udziałem wojsk powietrznodesantowych.

Dlaczego Budapeszt?

W pierwszych rozdziałach autor przedstawia szerokie tło historyczne opisywanych wydarzeń. Opisuje podział Europy na strefy wpływów, dokonany przez Wielka Trójkę, oraz rozgrywki na linii Londyn – Moskwa, w czasie których Churchill i Stalin prowadzili “wyścig” o jak największe zdobycze terytorialne.

Pod koniec wojny Churchill i Stalin prowadzili “wyścig” o jak największe zdobycze terytorialne.

fot.domena publiczna Pod koniec wojny Churchill i Stalin prowadzili “wyścig” o jak największe zdobycze terytorialne.

Szczególnie interesujący jest fragment poświęcony sytuacji gospodarczej III Rzeszy w połowie 1944 roku. W książce możemy znaleźć na ten temat ciekawe dokumenty, jak choćby raport dotyczący “minimum przetrwania ekonomicznego” Niemiec, który sporządzono na rozkaz Hitlera. To on był podstawą decyzji o konieczności utrzymania Węgier po stronie państw Osi. Dlatego też stolica tego państwa była dla nazistów szczególnie cenna. Jak podaje Kamen Navenkin:

Budapeszt był jednak nie tylko celem o dużym znaczeniu wojskowym i politycznym – był również ważnym ośrodkiem gospodarczym. W samym mieście i wokół niego znajdowało się dziewięćset fabryk i zakładów przemysłowych wytwarzających rozmaite towary na potrzeby Węgier i Trzeciej Rzeszy. Stolica była ponadto dużym węzłem komunikacyjnym (…) Bez jej zajęcia nie mogło być mowy o dalszym natarciu (Armii Czerwonej – przyp. red.) na Wiedeń.

reklama

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.