Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Już w tę sobotę rozpocznie się szósta edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic

Eksploracja podziemi (fot. materiały prasowe Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic)

fot.materiały prasowe Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic Eksploracja podziemi (fot. materiały prasowe Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic)

W tym roku organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, który będzie trwać od 11 do 12 sierpnia stanęli na wysokości zadania, przygotowując całą masę atrakcji. Wśród nich znajdą się wykłady, pokazy rekonstrukcji, warsztaty oraz spotkania z właścicielami dolnośląskich zamków. 

Już po raz szósty zapraszamy na największe w Polsce spotkanie miłośników historii, poszukiwaczy, eksploratorów, archeologów oraz badaczy tajemnic. W tym roku spotykamy się  w dniach 11-12 sierpnia 2018 roku w Zamku Książ – jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce.

Wykłady, bitwy, rekonstrukcje, warsztaty, zwiedzanie zamku Książ i okolic, pokaz mody historycznej – tegoroczny DTF odbywa się pod hasłem „Sto tajemnic na stulecie” i połączy tematykę z kilku epok.  Wśród tematów m.in. tajemnice Gór Sowich, zaginione kolekcje, spotkania z właścicielami zamków i pałaców, Legiony Polskie, rozpoznawanie płci na podstawie kości, największe zbrodnie w historii Dolnego Śląska, Enigma, prawo eksploracyjne, sensacyjne doniesienia z Lubiąża a także premiery nowych książek.

Na gości festiwalu czeka całe mnóstwo atrakcji

WYKŁADY: Dwa dni spotkań z badaczami tajemnic, archeologami i poszukiwaczami. Joanna Lamparska, znana autorka książek o tajemnicach historii opowiada o sensacyjnych dziejach kolekcji zagrabionych przez nazistów i wywiezionych do dolnośląskich pałaców, Tomasz Bonek, podróżnik i dziennikarz rozprawi się ze skandalicznymi doniesieniami o kradzieżach w klasztorze w Lubiążu, prof. Grzegorz Nowik przybliży historię polskiej kryptologii, dr Katarzyna Pawlak- Weiss przybliży badania kompleksu Riese w Górach Swoich a badacze z Zamku Książ zdradzą tajemnice zamkowych podziemi. Dwudziestu wykładowców – kilkadziesiąt sekretów do odkrycia.

WIDOWISKA HISTORYCZNE:  W tym roku zbaczymy operację wojskową oddziału Wojska Polskiego z 1939 roku, w czasie której rozgromiona została pod Jaworowem niemiecka dywizja SS Germania pod Jaworowem. Fabularyzowane widowisko oparte jest na wspomnieniach jednego z uczestników bitwy. W pokazie wezmą udział pojazdy bojowe z epoki oraz oryginalna broń artyleryjska. W czasie widowiska pojawi się również motyw przejęcia przez armię polską szyfrogramów niemieckiego wywiadu, który wpisze się w tematykę wykładów tegorocznej edycji Festiwalu Tajemnic.

SLAJDOWISKO – KONKURS: Po raz pierwszy w historii  DTF przygotowujemy slajdowisko. Każdy, kto eksploruje, bada, zwiedza z tajemnicą, ma szansę na pokazanie swojej pasji, podróży, wycieczek, odkryć. W trakcie festiwalu przewidujemy trzy bloki tematyczne, do których można zgłaszać swoje pokazy i prezentacje. Czas żadnej z nich nie może przekroczyć 15 minut. Osoby prezentujące swoje pokazy w dniu pokazu wchodzą na teren festiwalowy bezpłatnie wraz z osobą towarzyszącą. Na zwycięzców czekają fantastyczne nagrody.

DIORAMY NA DZIEDZIŃCU ZAMKOWYM: życie codzienne żołnierzy Wojska Polskich z różnych epok historycznych, pokazy ostrzału artyleryjskiego w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych jednostek artylerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz Legionów Polskich.

POKAZY MODY HISTORYCZNEJ: Różne stroje, wiele epok, od średniowiecza, poprzez barok, aż do współczesności. Jak zmieniał się mundur, kiedy kobiety nosiły gorserty, dlaczego Maria Teresa musiała na swobie dźwigać sześćdziesiąt kilogramów? O tym wszystkim opowiedzą nasi modele podczas pokazów mody na dziedzińcu Zamku Książ.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic odbędzie się w dniach 11-12 sierpnia w Zamku Książ (fot. materiały prasowe Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic)

fot.materiały prasowe Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic Dolnośląski Festiwal Tajemnic odbędzie się w dniach 11-12 sierpnia w Zamku Książ (fot. materiały prasowe Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic)

SPOTKANIA Z KSIĄŻKAMI: „Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” Joanny Lamparskiej rozpocznie cykl książkowych premier tegorocznego festiwalu. Wśród znanych autorów również Bartosz Rdułtowski, Tomasz Bonek, Adam Węgłowski. Na stoiskach pełna oferta książek historycznych.

WYSTAWY: Zapraszamy na spotkanie z architektem wszechczasów: Bodo Ebhardtem, który rocznie odwiedzał sto zamków doradzając ich właścicielom. Ebhardtowi swój dzisiejszyc wygląd zawdzieczają Zamek Czocha i Grodziec.

Jednym z głównych motywów DFT będą również wydarzenia, jakie towarzyszyły powstaniu Legionów Polskich i odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości. Im poświęcamy wystawę „Legiony Polskie 1914-1918. Droga do niepodległości” po której oprowadzać będą znawcy tematu.

Komnata Maximiliana Zamek Książ w Wałbrzychu (fot. EwelinaSow, lic. CCA SA 3.0)

fot.EwelinaSow, lic. CCA SA 3.0 Komnata Maximiliana Zamek Książ w Wałbrzychu (fot. EwelinaSow, lic. CCA SA 3.0)

SPOTKANIA Z WŁAŚCIELAMI ZAMKÓW: Rano jedzą kawior, potem piją szampana a wieczorami korzystają z prawa pierwszej nocy? Jak naprawdę wygląda dzisiaj życie w zamku lub pałacu. O tym opowiedzą współczesni właściciele zabytków. Zapowiedzieli się m.in. panowie z dworu Sarny, zamku w Międzylesiu, pałacu w Maciejowcu i Wieży Książęcej w Siedlęcinie. Współczesne relacje porównawmy z życiem w średniowieczu, o którym opowie dr Przemysław Nocuń.

WARSZTATY: Dla miłośników kryminałów i filmów historycznych warsztaty z rozpoznawania płci i wieku na podstawie wyglądu kości. Uczestnicy warsztatów na czaszkach będą uczyć się jak rozpoznać, czy czaszka należała do kobiety czy mężczyzny.

DLA DZIECI: Filmy, prezentacje, zabawy z animatorami. Strefa małego rycerza zaprasza na spotkanie z sokolnikiem, rozmowę z sową, malowanie tarcz i udział w bitwie.

Zamek Książ (fot. materiały prasowe Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic)

fot.materiały prasowe Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic Zamek Książ (fot. materiały prasowe Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic)

DLA KONESERÓW: Dodatkowe atrakcje wieczorne: nocne zwiedzanie Zamku Książ oraz ekskluzywna kolacja w dawnej zamkowej kuchni.

Jak zwykle także sporo rozmów o prawie w eksploracji, spotkania z konserwatorami zabytków i muzealnikami, zwiedzanie zamku Książ i jego tarasów.  Zapraszamy!

Organizatorami festiwalu są Fundacja Joanny Lamparska na Rzecz Ochronya Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia” oraz Zamek Książ w Wałbrzychu.

Więcej informacji na temat Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic:

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

   Komentarze

   brak komentarzy

   Dodaj komentarz

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.